Çekia u bën thirrje qytetarëve të saj të largohen nga Rusia

Qytetarët me shtetësi të dyfishtë çeko-ruse këshillohen të largohen nga Rusia për të shmangur rekrutim, tha Lenka Do, një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme çeke të hënën.
Republika Çeke ka përditësuar udhëzimet e saj të udhëtimit pas thirrjes së fundit të presidentit rus Vladimir Putin për 300,000 rezervistë si pjesë e mobilizimit të saj të pjesshëm në Ukrainë, transmeton rtv21.tv.
Qytetarët çekë u këshilluan që të shmangnin udhëtimet jo thelbësore në Rusi në shkurt pasi shpërtheu “lufta e padrejtë”, tha Do.
Ministria gjithashtu ka paralajmëruar qytetarët se kartat ndërkombëtare të debitit dhe kreditit që janë lëshuar në Republikën Çeke nuk mund të përdoren më në Rus.
Javën e kaluar, ambasadat amerikane dhe italiane në Moskë gjithashtu këshilluan shtetasit e tyre të konsideronin largimin nga Rusia./21Media

Back to top button