Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani ushqim pikant?

 
Disa pjata janë aq pikante, sa kuzhinierët duhet të mbajnë maskë gjatë gatimit për të mbrojtur sytë nga djegia. Ngrënia e ushqimit pikant ka një ndikim të pamohueshëm në të gjithë trupin. Por jo shumë njerëz janë të vetëdijshëm për efektet pozitive dhe negative me të cilat do të përballen.
Çfarë ndodh me trupin tonë kur hamë ushqim pikant?
Mund të humbni peshë

Ngrënia e ushqimeve pikante është një mënyrë e thjeshtë për të djegur pak yndyrë shtesë. Asgjë nuk mund të zëvendësojë stërvitjen dhe një dietë të shëndetshme, por kapsinoidet që gjenden në speca nuk mund të dëmtojnë. Ata janë të njohur për rritjen e harxhimit të energjisë dhe uljen e dhjamit në trup.
Toleranca juaj ndaj dhimbjes do të rritet

Është e vështirë të besohet, pasi ngrënia e ushqimit pikant është e dhimbshme në vetvete për disa njerëz.  Sidoqoftë, specialistët sugjerojnë që kapsaicina mund të synojë një substancë të veçantë në trurin tonë që është përgjegjëse për ndjenjat e dhimbshme.  Ai mashtron trurin tonë duke injoruar dhimbjen, një bonus i mirë për ata që nuk kanë frikë nga gjërat pikante.
Sistemi juaj imunitar do të përmirësohet

Ndërsa shijoni ushqimin pikant, trupi juaj pasurohet me antioksidantë. Është veçanërisht i dobishëm gjatë sezonit të gripit, pasi antioksidantët na mbrojnë nga mikrobet që sulmojnë trupin tonë. 
Ka mundësi që të jetoni më gjatë

Ky studim tregoi se ata që hanin ushqim pikant 6-7 ditë në javë kishin një shkallë vdekshmërie 14% më të ulët. Hulumtimi vëzhgoi adhuruesit e ushqimeve pikante pavarësisht nga faktorët e tjerë të rrezikut, kështu që ushqimi pikant nuk do të ndihmojë ata që kanë një mënyrë jetese jo të shëndetshme.
Konsumi juaj i sheqerit do të ulet

Nuk është më sekret që sheqeri është i tmerrshëm për shëndetin tuaj, por ulja e sasisë së tij nuk është e lehtë. Ekspertët thonë se shtimi i ushqimeve pikante në menunë tuaj herë pas here mund të ndihmojë në luftimin e dëshirave për sheqer. Është e ngjashme me pirjen e një gote me lëng portokalli pasi të keni larë dhëmbët – pasi kemi ngrënë diçka pikante, zakonisht nuk duam asgjë të ëmbël. Vetëm një arsye më shumë për të kaluar salcën djegës!
Mund të shkaktojë reaksion alergjik

Disa njerëz thonë se përjetojnë një fytyrë të fryrë dhe kruajtje në mëngjes pasi kanë ngrënë një darkë pikante. Kjo mund të ndodhë sepse specat mund të shkaktojnë alergji. Për disa njerëz, ky reagim është vetëm reagimi natyror i trupit ndaj erëzave. Për të kuptuar pse ndodhi dhe si ta parandaloni atë, mund të jetë e nevojshme të shihni një mjek.
Problemet e stomakut tuaj mund të përkeqësohen

Nëse keni stomak të ndjeshëm, të hani ushqim pikant është një ide e keqe. Së pari, mund t’ju japë diarre. Arsyeja pse është kapsaicina, e cila ka efekte pozitive në organizëm, por në përgjithësi, është irrituese për ne. Për më tepër, mund të shkaktojë gastrit të përkohshëm, ose nëse tashmë keni probleme me stomakun, ato ka të ngjarë të përkeqësohen.
Mund të rrisë urthin

Specat përfshijnë një kombinim të acideve dhe kur konsumojmë shumë prej tyre, muret e stomakut fillojnë të digjen. Kjo gjendje mund të përkeqësohet dhe të bëhet kronike në afat të gjatë. Pra, nuk është në interesin tuaj më të mirë të përdorni ushqime pikante. Nëse tashmë jeni duke përjetuar urth, provoni të pini qumësht ose konsumoni akullore./21Media

Back to top button