Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse filloni të pini lëng karote?

Kur mendoni për lëngjet, lëngu i karotës ndoshta nuk është gjëja e parë që ju vjen në mendje. Lëngjet e portokallit, mollës, rrushit dhe ananasit janë shumë më të njohura.

Megjithatë, nëse nuk jeni adhurues i karotave në ushqim, mund t’i ktheni ato në një pije të shijshme dhe megjithatë të merrni të gjitha përfitimet shëndetësore.

1. Mund të rrisë metabolizmin tuaj

Vitaminat B në lëngun e karotës ndihmojnë trupin tuaj të shpërbëjë yndyrnat, proteinat dhe karbohidratet dhe t’i shndërrojë ato në energji. Ai gjithashtu ka fibra dietike, të cilat mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni peshën tuaj dhe të parandaloni obezitetin.

2. Është i mirë për sytë tuaj

Vitamina A në lëngun e karotës është thelbësore për shëndetin e syve. Është i rëndësishëm për shikimin me ngjyra dhe dritë të ulët, dhe mbron sipërfaqen e syrit. Gjithashtu zvogëlon rrezikun e marrjes së disa sëmundjeve të syrit, si degjenerimi makular i lidhur me moshën.

3. Mund të forcojë sistemin tuaj imunitar

Karotat përmbajnë karotenoidë. Ato veprojnë si një pararendës i vitaminës A, e cila mund të forcojë sistemin tuaj imunitar. Ai mbështet rritjen dhe shpërndarjen e qelizave T, të cilat janë qeliza të bardha të gjakut që mbrojnë trupin tonë nga infeksioni. Vitamina C e tyre gjithashtu mund të mbështesë sistemin tuaj imunitar. Dhe ndonëse nuk do t’ju pengojë të ftoheni, mund ta bëjë atë të kalojë më shpejt.

4. Mund të zvogëlojë rrezikun e prekjes nga kanceri

Karotat përmbajnë lëndë ushqyese që kanë një efekt antioksidant, i cili mund të ulë rrezikun për t’u prekur nga kanceri. Do të thotë se ato neutralizojnë radikalet e lira, të cilat mund të dëmtojnë qelizat tuaja, madje edhe të dëmtojnë ADN-në tuaj. Fibra dietike në karota mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e disa llojeve të kancerit, shkruan BrightSide.

5. Është e shëndetshme për lëkurën tuaj

Vitaminat C, E dhe K, të cilat janë të pranishme në lëngun e karotës, mund të promovojnë shëndetin e lëkurës. Vitamina C, përveçse është një antioksidant, mund të bëjë që kremi kundër diellit të funksionojë më efektivisht. Për më tepër, ka një efekt kundër plakjes, sepse ndihmon në prodhimin e kolagjenit, shërimin e lëkurës së dëmtuar dhe parandalimin e rrudhave. Vitamina E gjithashtu mund të mbrojë lëkurën tuaj nga dielli dhe të trajtojë inflamacionin. Vitamina K luan një rol të rëndësishëm në shërimin e plagëve, kështu që mund të ndihmojë me plagët dhe strijat.

6. Është e mrekullueshme gjatë shtatzënisë

Kur jeni shtatzënë, keni nevojë për acid folik, hekur, kalcium, vitamina B, vitaminë A dhe vitaminë C. Lëngu i karotës së papërpunuar është një burim i shkëlqyer i këtyre lëndëve ushqyese. Për shembull, një filxhan tashmë do t’ju sigurojë rreth 10% të sasisë së rekomanduar të kalciumit. Në 100 gram, do të ketë gjithashtu rreth 10% të përmbajtjes së rekomanduar të vitaminës C.

7. Mund të përmirësojë shëndetin e trurit tuaj

Beta karotina mund të ketë një efekt pozitiv në aftësitë tuaja njohëse, sepse ka veti antioksiduese. Mund të zvogëlojë stresin oksidativ në trupin tuaj, i cili mund të dëmtojë trurin tuaj. Kjo do të thotë se mund të zvogëlojë rrezikun e disa çrregullimeve njohëse, si sëmundja e Alzheimerit dhe demenca.

8. Mund të mbrojë zemrën tuaj

Pirja e lëngut të karotës mund të promovojë shëndetin kardiovaskular për shkak të efektit të tij antioksidues. Polifenolet, vitaminat dhe mineralet në lëngjet e perimeve dhe frutave gjithashtu ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut dhe lëngu i karotës mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button