Çfarë pritet të ketë në natën e parë gjysmëfinale të Eurovizionit

Çfarë pritet të ketë në natën e parë gjysmëfinale të Eurovizionit

Pas muajsh planifikimi, më në fund është këtu – ngjarja më e madhe muzikore në botë fillon në Liverpool sonte me gjysmëfinalen e parë të Eurovision Song Contest.

Pesëmbëdhjetë shtete do të garojnë për 10 vende në finalen e madhe të së shtunës mbrëma.
Shfaqja e së martës mbrëma, drejtohet nga Alesha Dixon, Hannah Ëaddingham dhe këngëtarja ukrainase Julia Sanina.

Do të jetë në dorën e shikuesve që të vendosin se kush ishte koreografia në pikë, kush mund të godiste notat e larta të bilbilit dhe cili kostum tërhoqi vëmendjen, shkruan BBC, përcjell portali rtv21.tv

Gjysmëfinalja e dytë zhvillohet të enjten në Liverpool M&S Bank Arena.
Ukraina kualifikohet në finale pasi Orkestra Kalush fitoi vitin e kaluar. Franca, Spanja, Gjermania, Italia dhe Britania e Madhe janë gjithashtu jashtë, sepse ata paguajnë më shumë për organizatorët, EBU.

Çfarë duhet pasur parasysh

Dy nga favoritët për të fituar të gjithë konkursin performojnë sonte – Finlanda dhe Suedia .

Flitet shumë për aktin suedez Loreen këtë vit, i preferuari i basketbollistëve. Ajo fitoi në vitin 2012 me këngën e saj Euphoria dhe dëshiron të bëhet gruaja e parë që fiton dy herë. Këtë herë ajo po këndon Tattoo.
Gjithashtu në kërkim të një vendi në finale është reperi finlandez Käärijä, i cili thotë se e sheh atë si konkurrencën e tij kryesore – a mund të organizojnë një betejë të kombeve nordike për finalen?

Por është Let 3 nga Kroacia që padyshim do t’i ketë shikuesit që do të shikojnë ekranin me sy të hapur, kur grupi zhvishet me të brendshme ndërsa mbështetësit e raketave bashkohen me ta në skenë.

Për lëvizje të shkëlqyera kërcimi, vokale të forta dhe një fjalë të re, “feminale” qëndroni të sintonizuar për Noa Kirel të Izraelit dhe këngën e saj, Unicorn.

Këngë me një temë mbretërore

Tre ditë pas kurorëzimit të Mbretit Charles dhe Mbretëreshës Camilla , Norvegjia do të hapë shfaqjen e mbrëmjes së sotme me një zhurmë me tematikë mbretërore, me ritëm të lartë, Mbretëresha e Mbretërve, interpretuar nga Alessandra.
Çekia, emri Republika Çeke hyn në Eurovizion si, gjithashtu vazhdon temën mbretërore, me Kurorën e Motrës sime nga grupi i vajzave Vesna.

Si funksionon gjysmëfinalja?

Shfaqja fillon në orën 20:00 BST dhe, pas kryerjes së të 15 akteve, hapen linjat e votimit.

Në ndryshimin e rregullave këtë vit, vendimi i takon tërësisht publikut. Votat nga juritë kombëtare hyjnë në lojë vetëm për finalen e së shtunës.

Por shikuesit në Britaninë e Madhe nuk do të mund të votojnë në gjysmëfinalen e së martës. Ata do të duhet të presin deri në gjysmëfinalen e dytë të enjten për të thënë fjalën e tyre.

Këtë vit është futur një votim i “pjesës tjetër të botës” në mënyrë që vendet që nuk marrin pjesë të mund të thonë fjalën e tyre. Këto vota do të mblidhen për të ardhur nga një vend shtesë. Dhe u shtuan atyre nga vendet pjesëmarrëse.

Rezultatet janë dorëzuar në një mënyrë të ndryshme në finale – nuk ka kthim në Evropë për vota. Veprat thjesht tregohen se kush po kalon./21Media

Back to top button