Çmimet e gazit në Evropë mund të rriten

Vendet evropiane që mbështeten shumë në gazin rus do t’i kushtojnë vëmendje lëvizjes së fundit të Ukrainës, e cila thotë se do të pezullojë rrjedhën e gazit natyror përmes disa prej rrjeteve të saj të tubacioneve që transporton një të tretën e karburantit të dërguar në kontinent.
Edhe pse ndikimi në sasinë aktuale të gazit të dorëzuar është ende për t’u përcaktuar, shenjat janë se çmimet mund të rriten si rezultat, thotë Nathan Piper, kreu i kërkimit të naftës dhe gazit në Investec.
Ai thotë se implikimet e furnizimeve të shtrënguara që rrisin çmimet vijnë ndërsa Evropa përpiqet të rimbushë rezervat gjatë verës, përpara dimrit të ardhshëm, përcjell rtv21.tv
Bashkimi Evropian është fokusuar për javë të tëra se si të largohet nga energjia ruse, me disa shtete anëtare të ndara në strategjinë e duhur. Blloku është zotuar të reduktojë importet e gazit me dy të tretat deri në fund të vitit 2022, por u ka kërkuar vendeve të krijojnë rezervat e tyre./21Media

Back to top button