Dhjetëra të vdekur nga përmbytjet dhe tërmeti në Haiti

Të paktën tre persona kanë humbur jetën në një tërmet në Haiti, vetëm disa ditë pasi përmbytjet lanë të paktën 42 të vdekur.

Tërmeti me magnitudë 4.9 goditi në orët e para të mëngjesit, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA.

Ai erdhi pas shirave të rrëmbyeshëm që kanë zhvendosur më shumë se 13,000 persona.

Kryeministri, Ariel Henry tha se qeveria e tij dhe partnerët ndërkombëtarë po marrin “masa urgjente” për t’u marrë me përmbytjet, përcjell rtv21.tv.

Autoritetet në Haiti thanë se tre personat që vdiqën u shtypën kur shtëpia e tyre u shemb. Më shumë se një duzinë persona janë lënduar gjithashtu.

Jérémie është një qytet bregdetar në departamentin jugperëndimor Grand’Anse. Dy vjet më parë, rajoni u godit gjithashtu nga një tërmet që vrau më shumë se 2200 njerëz.

Të izoluar relativisht nga pjesa tjetër e vendit, lidhjet e transportit në Jérémie janë ndërprerë nga shiu.

Rruga kryesore që lidh Jérémie me kryeqytetin Port-au-Prince, kalon përmes qytetit të Léogâne, ku tre lumenj shpërthyen nga shtrati ditët e fundit.

Operacionet e shpëtimit po pengohen gjithashtu nga problemi i vazhdueshëm i Haitit me bandat kriminale, të cilat kontrollojnë shumë zona./21Media

Back to top button