Disa këshilla për të reduktuar ënjtjen në pjesë të ndryshme të trupit

 
Ënjtja mund të bëhet një problem serioz. Një fytyrë e fryrë, duart dhe këmbët duken të pashëndetshme dhe nuk janë të këndshme.
Sigurisht në raste të tilla duhet të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të bëni gjëra themelore, si p.sh. të konsumoni më pak kripë, por ka edhe disa këshilla shtesë që mund t’ju ndihmojnë.
Mos konsumoni më shumë se një lugë sheqer në ditë

Specialistët thonë se nuk keni nevojë të konsumoni sheqer për të mbajtur sheqerin në gjak në nivele normale. Glukoza e tepërt e bën fytyrën dhe sytë tuaj të duken të fryrë. Në fakt, trupit tonë i nevojitet vetëm 1 lugë çaji sheqer në ditë.

Mos i anashkaloni ushtrimet para menstruacioneve

Simptomat, të tilla si stomaku i fryrë dhe krahët dhe këmbët e fryra, janë të zakonshme për sindromën premenstruale. Ekspertët nuk rekomandojnë të anashkaloni ushtrimet para menstruacioneve. Duhet ta bëni rregullisht, përveç rasteve kur nuk ndiheni mirë ose jeni të sëmurë.
Përdorni një fashë kompresive për duart dhe këmbët gjatë natës

Nëse ndiheni rehat, mund të aplikoni një fashë ose të bëni një mbështjellës kompresimi gjatë natës për duart dhe këmbët tuaja. Ndihmon në zvogëlimin e ënjtjes dhe parandalimin e përkeqësimit të saj, kështu që filloni nga fundi dhe më pas shkoni lart. Mos fashoni nëse keni një infeksion në bark, këmbë ose këmbë.

Mos pini ujë të nxehtë

Uji i ngrohtë përmirëson qarkullimin e gjakut dhe përshpejton tretjen. Zmadhon enët e gjakut dhe më shumë oksigjen arrin në të gjitha pjesët e trupit tuaj. Si rezultat, ju bëheni më pak të fryrë. Por mos pini ujë shumë të nxehtë. Ekspertët thonë se mund të ketë efekt të kundërt dhe të bëjë që kyçet tuaja të fryhen.
Pini ujë me limon për të reduktuar mundësinë e ënjtjes së këmbëve

Limonët janë agjentë të fuqishëm anti-inflamatorë. Ato mund të ndihmojnë trupin tuaj të riparojë çdo ind të dëmtuar dhe të zvogëlojë ënjtjen. Ato janë veçanërisht të mira për sëmundjet inflamatore si artriti dhe, në përgjithësi, janë një metodë shumë efektive për të luftuar ënjtjen. Mundohuni të pini ujë me limon çdo ditë dhe vazhdoni ta bëni atë në mënyrë sistematike.

Sigurohuni që të keni temperaturën e duhur në shtëpi

Ekziston rreziku i ënjtjes për shkak të nxehtësisë dhe lagështisë. Sigurohuni që temperatura e shtëpisë tuaj të jetë në rregull dhe të mos dëmtojë trupin tuaj. Ënjtje ndodh kur furnizimi me gjak në lëkurë rritet dhe ju mund të ndiheni të dehidratuar dhe të fryrë në të njëjtën kohë.

Kontrolloni nëse thembra e këpucëve tuaja janë të dizajnuara për të reduktuar ënjtjen

Nëse vishni këpucë të sheshta që ofrojnë pak mbështetje për harkun tuaj, atëherë mund të keni inflamacion të fascisë shputore. Ajo çon në ënjtje të këmbëve. Kapërceni këpucët e sheshta dhe zgjidhni diçka që mbështet harkun dhe thembrën tuaj./21Media
Back to top button