Disa kura natyrale që mund t’i provoni në shtëpi për të hequr kallot në lëkurë

Kallot shkaktohen nga presioni i përsëritur në një pikë të lëkurës tuaj. Shtresa shtesë e lëkurës rritet mbi zonën e prekur derisa të shfaqet një gungë më e fortë dhe e ngritur. Trupi juaj e bën këtë për të mbrojtur lëkurën tuaj nga ekspozimi ndaj faktorëve irritues. Kallot zakonisht nuk lëndojnë dhe më së shpeshti gjenden në thembra, pëllëmbë, gishta dhe gjunjë. Veshja e këpucëve të ngushta, ecja zbathur, luajtja e instrumenteve dhe puna me duar janë shkaqe të zakonshme të shfaqjes së kallove.

Kallot nuk tregojnë një problem mjekësor dhe nuk janë arsye për të kërkuar ndihmë urgjente. Nëse dëshironi të hiqni qafe kallot sepse nuk ju pëlqen pamja e tyre, ka disa kura natyrale që mund t’i provoni në shtëpi.

Ujë të ngrohtë

Përpara se të provoni ndonjë gjë tjetër, mund ta trajtoni zonën e kallove me një 20 minuta zhytje në ujë të ngrohtë. Pasi ta keni tharë lëkurën me peshqir, shikoni nëse mund të fërkoni butësisht një shtresë të kallos vetëm me gishtin tuaj.

Uthull molle

Përmbajtja e acidit në uthullën e mollës mund të zbusë lëkurën e fortë të kallos. Përzieni së bashku një sasi uji me uthulln e mollës dhe trajtoni kallon për rreth 20 minuta.

Vaji i kastorit

Vaji i kastorit ka veti të besuara që e bëjnë atë një lubrifikant natyral të lëkurës. Kjo mund të jetë e dobishme kur po përpiqeni të kushtëzoni lëkurën tuaj që të fshijë një kallo. Thithja e kallos tuaj në një përzierje me ujë të ngrohtë me 5 lugë gjelle vaj kastori duhet të jetë e mjaftueshme për të lubrifikuar lëkurën e ashpër dhe për të qetësuar zonën e prekur.

Kripë Epsom

Kripa Epsom konsiderohet si një eksfoliues. Përzierja e 2 deri në 3 lugë gjelle në një legen ose tas me ujë të ngrohtë përpara se të njomni kallot mund ta bëjë më të lehtë që të hiqet.

Vaji i pemës së çajit

Vaji i pemës së çajit është një antibakterial, antifungal dhe antiseptik natyral. Vendosni disa pika vaj të pemës së çajit në një legen plot me ujë të ngrohtë dhe thithni kallusin tuaj derisa të ndjeni se lëkura fillon të zbutet dhe të ngrihet. Mos u zhytni në këtë ilaç për më shumë se 15 minuta, pasi vaji i pemës së çajit është shumë i fortë dhe mund të dëmtojë shtresën e lëkurës tuaj nëse jeni të ekspozuar ndaj tij për një kohë të gjatë.

Sodë buke dhe lëng limoni

Ky ilaç përfshin kombinimin e një përbërësi acid (lëng limoni) dhe një përbërësi kimik (hidrogjen karbonat natriumi, i njohur gjithashtu si sodë buke) për të nxitur një reagim që i bën kallot më të lehta për t’u hequr. Për të filluar, do t’ju duhet ujë i ngrohtë, një legen dhe 2 deri në 3 lugë lëng limoni. Kokrrat e holla të sodës së bukës dhe veprimi i gazuar i shtimit të saj në lëngun e limonit mund t’ju ndihmojë të hiqni kallot në mënyrë të shpejtë dhe të sigurt.

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button