Drejtori i CIA-s viziton Kievin mes sulmeve raketore ruse në të gjithë Ukrainën

Udhëtimi Burns në Kiev erdhi pas një takimi të hënën në Ankara

Drejtori i CIA-s, Bill Burns udhëtoi për në Kiev për t’u takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe homologët e tij të inteligjencës të martën, sipas një zyrtari amerikan.
Burns, tha zyrtari, ishte i sigurtë në Ambasadën e SHBA gjatë sulmeve me raketa ruse në të gjithë vendin, duke përfshirë shpërthimet që tronditën kryeqytetin e vendit.
Udhëtimi i drejtorit të CIA-s në Kiev erdhi pas një takimi të hënën në Ankara, Turqi, me homologun e tij të inteligjencës ruse, Sergey Naryshkin – dhe është hera e dytë e njohur në më pak se një muaj që ai viziton Kievin, transmeton rtv21.tv.
Ndërsa ishte atje, Burns “diskutoi paralajmërimin e SHBA-së që ai i dha kreut të SVR-së së Rusisë për të mos përdorur armë bërthamore dhe përforcoi angazhimin e SHBA-së për të ofruar mbështetje për Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus”.
Burns dhe zyrtarë të tjerë amerikanë kanë thënë publikisht se nuk shohin prova që Moska po përgatitet në mënyrë aktive për të ndërmarrë një hap të tillë, por zyrtarë të njohur me inteligjencën paralajmërojnë se rreziku është ndoshta më i larti që ka qenë që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt.
Presidenti Joe Biden është mbështetur shumë te Burns, një diplomat me përvojë të thellë në Rusi, si një lajmëtar i qetë në konfliktin e vazhdueshëm.
Burns u dërgua në Moskë nëntorin e kaluar, përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën, për të paralajmëruar Kremlinin për pasojat e një pushtimi. Ai ka qenë gjithashtu i përfshirë në diskutime me Naryshkin për shtetasit amerikanë të arrestuar në Rusi, duke përfshirë Brittney Griner dhe Paul Whelan./21Media

Back to top button