Dy vjet nga ndalimi i hyrjes së trenit serb në Kosovë

Treni u nis pa lejen e Prishtinës zyrtare

Beogradi zyrtar para dy vjetësh nisi një tren drejt Kosovës, i dekoruar me flamuj serbë, me mbishkrimin Kosova është Serbi në 20 gjuhë dhe ikonografi mesjetare. Treni u nis pa lejen e Prishtinës zyrtare, e cila e vlerësoi synimin për hyrjen e tij në Kosovë si provokim dhe shkelje të sovranitetit të saj, andaj edhe nuk e lejuan hyrjen e tij.

Nisja e trenit provokues, sipas autoriteteve të Beogradit ishte një ‘sprovë me synimin për vendosjen e linjës së rregullt Beograd – Mitrovicë’.

Presidenti Hashim Thaçi ishte i qartë në qëndrimin e tij, se treni me afishe nacionaliste nuk duhej lejuar të hyjë brenda Kosovës.

“Kosova respekton lirinë e lëvizjes së njerëzve dhe mallrave. Por, hyrja e një treni të mbështjellë me afishe nacionaliste nga Serbia, të cilat janë në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, është krejtësisht e papranueshme. Për më tepër, në këtë tren ka udhëtarë dhe zyrtarë të lartë të Serbisë të cilët nuk kanë leje për të hyrë në Kosovë sipas procedurave në fuqi”, tha ai.

Edhe kryeministri i atëhershëm, Isa Mustafa, deklaroi se nuk do të lejojnë provokime të tilla që kanë për qëllim kthimin e Kosovës dhe rajonit në vite të errëta dhe me pasoja të paparashikueshme.

Treni sipas autoriteteve serbe u ndalua në Rashkë, një komunë në Serbinë jugperëndimore.

Kryeministri i atëhershëm serb, Aleksandër Vuçiq, akuzoi Prishtinën për provokim, ndërsa theksoi se është ankuar te shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini dhe se do të njoftojë Rusinë, Kinën dhe SHBA për siç tha, ‘faktin se Prishtina po luan lojëra lufte’.

Ambasadori i atëhershëm i SHBA-së në Prishtinë, Greg Delawie, u bëri thirrje të dyja palëve për përmbajtje, duke thënë se ka nevojë për normalizim, e jo për konfrontim.

Por, presidenti i atëhershëm serb, Tomisllav Nikoliq, kërcënoi se do të dërgojë ushtrinë në Kosovë, pasi kjo e fundit ndaloi trenin serb të hyjë brenda territorit të saj. Megjithatë, deklaratat e tij më shumë një retorikë nacionaliste se sa realitet, pasi në Kosovë do të përballej me NATO-n.

Tensionet ndërmjet dy vendeve u përcollën me vëmendje të madhe nga mediat e huaja, të cilat shkruanin se ‘gjuha luftarake që u përdor mes Kosovës dhe Serbisë, është bubullimë teatrale sepse nuk priten përplasje të dhunshme mes dy shteteve, por incidenti tregon se sa e brishtë është paqja dhe stabiliteti në Ballkan’.

Back to top button