Një burrë është dënuar me 20 vjet burg për vrasjen brutale të një gruaje shtatzënë, vdekja e së cilës nxiti protestat në Afrikën e Jugut dhe nxiti një fjalim nga presidenti.

Trupi i 28-vjeçares Tshegofatso Pule u gjet i varur në një pemë qershorin e kaluar, me plagë të shumta me thikë.
Mzikayise Malephane, 31 vjeç, u deklarua fajtor në një gjykatë në Johanesburg, përcjell portali rtv21.rtv

Ai ka akuzuar ish-të dashurin e saj se e ka paguar atë për të kryer vrasjen. Policia thotë se një burrë tani është në paraburgim.

Në një marrëveshje për pranimin e fajësisë të lexuar në gjykatë nga avokati i tij, Malephane tha se atij i ishte ofruar 7,000 rand (340 £; 480 dollarë) nga ish i dashuri për të kryer vrasjen, por kishte refuzuar. Oferta u ngjit në 70,000 rand përpara se ai të pranonte, tha ai.

Tshegofatso Pule ishte tetë muaj shtatzënë kur u zhduk më 4 qershor. Trupi i saj i goditur me thikë u gjet katër ditë më vonë, i varur në një pemë nga një person në rrethinat e Johanesburgut në Roodepoort.

Policia lokale ka konfirmuar se ata arrestuan një të dyshuar 32-vjeçar të enjten në mbrëmje “nën dyshimin se ishte bashkëpunëtor në vrasje“. Ata nuk e dhanë emrin e tij, por i thanë medias lokale se ai pritej të paraqitej në gjykatën e magjistraturës në fillim të javës së ardhshme.

Kishte një valë zemërimi në Afrikën e Jugut pas vdekjes së zonjës Pule në qershor të vitit të kaluar dhe hashtagu #JusticeForTshego u trendua në Twitter.

Në përgjigje, Presidenti Cyril Ramaphosa lëshoi një deklaratë duke denoncuar dhunën me bazë gjinore, duke thënë se pandemia e kishte bërë atë më të rrezikshme për gratë sepse “burrat e dhunshëm po përfitojnë nga kufizimet e lehtësuara të lëvizjes për të sulmuar gra dhe fëmijë”.

Rreth 51% e grave në Afrikën e Jugut kishin përjetuar dhunë nga dikush me të cilin ishin në marrëdhënie, thuhej në deklaratën e presidentit.

Pas një thirrjeje për shkak të një numri të madh të vrasjeve të një viti më parë, Presidenti Ramaphosa tha se Afrika e Jugut ishte një nga “vendet më të pasigurta në botë për një grua”./21Media