Elon Musk i thotë stafit të Twitter të punojnë me orë të gjata ose të largohen

Elon Musk i ka thënë stafit të Twitter se ata duhet të angazhohen për të punuar me “orë të gjata me intensitet të lartë” ose përndryshe të largohen nga kompania, sipas raporteve.

Në një email drejtuar stafit, pronari i ri i firmës së mediave sociale tha se punëtorët duhet të pajtohen me zotimin nëse duan të qëndrojnë, raportoi Washington Post .

Ata që nuk regjistrohen deri të enjten do t’u jepet pagesa e tre muajve, tha Musk.

Në emailin e tij drejtuar stafit, i parë edhe nga The Guardian , Musk tha se Twitter “do të duhet të jetë jashtëzakonisht i fortë” në mënyrë që të ketë sukses.

“Kjo do të thotë të punosh me orë të gjata me intensitet të lartë. Vetëm performanca e jashtëzakonshme do të jetë një notë kaluese,” tha ai.
Punëtorëve iu tha se duhet të klikojnë në një lidhje deri në orën 17:00 EST të së enjtes, nëse duan të jenë “pjesë e Twitter-it të ri”.

Ai shtoi: “Çfarëdo vendimi që të merrni, ju falënderoj për përpjekjet tuaja për ta bërë Twitter të suksesshëm”.

Njeriu më i pasur në botë ka njoftuar tashmë se gjysma e stafit të Twitter do të lirohen, pasi ai bleu kompaninë në një marrëveshje prej 44 miliardë dollarësh.

Musk tha se ai nuk kishte “zgjidhje” mbi shkurtimet, pasi kompania po humbte 4 milion dollarë në ditë. Ai ka fajësuar “grupet aktiviste që u bëjnë presion reklamuesve” për “rënie masive të të ardhurave”.

Një mori drejtuesish të lartë të Twitter kanë dhënë gjithashtu dorëheqjen pas blerjes së firmës nga ana e tij.

Javën e kaluar, sipërmarrësi i tha stafit të Twitter se puna në distancë do të përfundonte dhe “kohë të vështira” do të prisnin, sipas raporteve.

Në një email drejtuar stafit, pronari i firmës së mediave sociale tha se punëtorët do të priten në zyrë për të paktën 40 orë në javë, raportoi Bloomberg.

Zoti Musk shtoi se “nuk kishte asnjë mënyrë për të mbuluar mesazhin” se ngadalësimi i ekonomisë globale do të godiste të ardhurat nga reklamat e Twitter.

Por investitorja e teknologjisë Sarah Kunst tha se arsyeja e vërtetë që Twitter po përballet me vështirësi është sepse marrja e zotit Musk e ka ngarkuar kompaninë me borxhe.

Sjellja e tij që nga marrja në dorëzim ka bërë gjithashtu disa reklamues të ndalojnë shpenzimet e tyre, tha ajo.

“Ai tani po përpiqet t’ua shkaktojë atë dhimbje dhe pasiguri punonjësve,” tha ajo.

Ajo shtoi se kishte një pikëpyetje se sa i detyrueshëm ishte emaili i Musk për orët e punës për stafin.

“A mund t’i dërgoni një email stafit që tashmë punon për ju dhe thjesht të ndryshoni në mënyrë të njëanshme kontratën e tyre të punës? Kjo mbetet për t’u parë.“/21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button