European Film Academy’s Short Films on Tour rikthehet në Prizren

European Film Academy’s Short Films on Tour po rikthehet në Prizren për DokuFestXXI.

“European Film Academy’s Short Films on Tour, rikthehet në Prizren për #DokuFestXXI, me një grup të jashtëzakonshëm të filmave, duke vulosur partneritetin tonë si dhe vitin tonë të 10-të të bashkëpunimit në sjelljen e filmave më të mirë evropianë të shkurtër, në Kosovë”, thuhet në njoftim.

Si rezultat i një bashkëpunimi të gjatë mes Akademisë Evropiane të Filmit dhe DokuFest-it, ky është viti i 10 – të i shfaqjes së filmave më të mirë evropianë të shkurtër dhe vjen në mes të një njohjeje për DokuFest nga Akademia, si një festival i nominuar për filmin më të mirë evropian të shkurtër, si dhe dokumentari më i mirë evropian.

Lista e plotë e filmave:

“Displaced” (PA VEND), KOSOVË

Samir Karahoda

2021

Në Kosovën e pasluftës, të shtyrë nga ambicia për të mbajtur gjallë sportin e tyre të dashur, dy lojtarë vendas enden nga një vend i panjohur në tjetrin duke mbajtur me vete të vetmen pronë të klubit: tavolinën e tyre.

“Easter Egg” BELGJIKA/FRANCA/HOLANDA

Nicolas Keppens

2021

Restoranti kinez është bosh. Kafazi i zogut ekzotik qëndron i hapur. Dy miq, Jason dhe Kevin, e shohin këtë si një mundësi për t’i kapur dhe shitur. Kapja e zogjve nuk është aq e thjeshtë sa duket.

“Fall of the Ibis King”, Irlandë

Josh O’Caoimh, Mikai Geronimo

2021

Antagonisti i një opere të çuditshme bëhet gjithnjë e më i shqetësuar, pas kthimit të pamundur të ish-aktorit kryesor.

“In Flow of Words”, HOLANDË

Eliane Esther Bots

2021

In Flow of Words ndjek rrëfimet e tre interpretuesve të Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë. Ata interpretuan dëshmi tronditëse të dëshmitarëve, viktimave dhe autorëve, pa lejuar asnjëherë të jenë prezente emocionet, ndjenjat dhe historitë e tyre personale. Ndryshe nga pozicioni i tyre në gjykatë, ky film vendos zërat dhe përvojat e tyre në qendër të skenës.

“MAALBEEK”, FRANCE

Ismaël Joffroy Chandoutis

2020

E mbijetuar, por amneziane e sulmit në stacionin e metrosë Maalbeek më 22 mars 2016 në Bruksel, Sabine është në kërkim të imazhit të humbur të një ngjarjeje të mbindërmjetësuar për të cilën ajo nuk kujton.

“MEMORIES” (MINNEN), Suedi

Kristin Johannessen

2020

Vite pasi u shërua nga sëmundja e saj në mendime delirante dhe OCD, Kristin Johannessen gjen kamerat e saj të vjetra digjitale ndërsa pastronte dhomën e saj të fëmijërisë. Ajo jetonte atje gjatë sëmundjes së saj dhe regjistronte filma për orë të tëra në ditë, kur kontrollonte jetesën e saj (për shembull për t’u siguruar që dera ishte e mbyllur). Këta filma nuk ishin menduar si dokumentacion, ata shërbyen vetëm si një siguri qetësuese për mendimet e saj. Një ditë pas xhirimeve, gjithçka do të fshihej – për të krijuar hapësirë ​​për filma të rinj. Por, ajo zbuloi se disa filma mbetën ende në kamerat digjitale të sapo gjetura dhe këto klipe autentike filmike përbëjnë themelin e filmit të shkurtër KUJTIME.

“Mission Hebron” (HAMESIMA HEVRON), IZRAEL

Rona Segal

2020

Në Izrael, ushtarët rekrutohen në moshën 18-vjeçare. Disa muaj më vonë, ata tashmë janë përgjegjës për jetën civile palestineze, pothuajse në çdo aspekt. Misionet e tyre mund të përfshijnë depërtimin në shtëpitë e familjes, zbatimin e bllokimeve ose arrestimin e fëmijëve. Gjashtë ish-ushtarë përballen me kamerën dhe kujtojnë shërbimin e tyre të fundit. Përfshirë pamjet e rralla të celularëve, të kapur nga dëshmitarët vendas, MISIONI: HEBRON ofron një udhëzues të palëkundur në qytetin më të trazuar në Bregun Perëndimor.

“My Uncel Tudor” (NANU TUDOR), BELGJIKA/PORTUGALI/HUNGARIA/MOLDAVA

Olga Lukovnikova

2021

Pas 20 vitesh heshtje, regjisorja kthehet në shtëpinë e stërgjyshërve të saj, ku kaloi nëpër ngjarje të dëmshme që lanë një gjurmë të thellë në kujtesën e saj përgjithmonë. Mbledhja e shumëpritur familjare bie ndesh me përpjekjet e saj për të kapërcyer të kaluarën.

“The News”, SHQIPËRI/SPANJË

Lorin Terezi

2020

Një nuse e re, e ngarkuar me punët e parëndësishme për vjehrrit e saj ndërsa burri i saj është në Greqi, përplaset me trupin e një gruaje të vdekur ndërsa merr ujin nga shatërvani. Të shtyrë anash, të dy vjehërrit vazhdojnë të flasin me lajmet lokale duke gënjyer për gjetjen e trupit dhe duke u kënaqur me vëmendjen që po marrin. Pason një betejë mes fshatarëve për të marrë mbulim në lajme dhe vetë krimi aktual bëhet në hije. Ne shohim nusen e re duke lakmuar rrëshqitjen e flokëve nga viktima.

“ARMADILA”, SERBI

Gorana Jovanoviq

2020

Sanja është një vajzë e ashpër 13-vjeçare që nuk i pëlqen t’i tregojë emocionet e saj askujt, më së shumti ndaj Darkos, por kur fillon të dyshojë se diçka i ka ndodhur qenit të saj të dashur Krle, do bëhet gjithnjë e më e vështirë për të mbajtur nën kontroll ndjenjat e saj./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button