Dozat e para të vaksinës antiCovid të Oxford-AstraZeneca do të jepen ndërsa Britania e Madhe përshpejton programin e saj të vaksinave për të frenuar një rritje të rasteve.

Më shumë se gjysmë milion doza të vaksinës janë gati për përdorim të hënën, transmeton rtv21.tv.

Sekretari i shëndetësisë e përshkroi si një “moment kryesor” në luftën e Mbretërisë së Bashkuar kundër virusit, pasi vaksinat do të ndihmojnë në frenimin e infeksioneve dhe në fund të fundit lejojnë heqjen e kufizimeve.

Por, kryeministri ka paralajmëruar masa më të ashpra që mund të jenë të nevojshme për një periudhë afatshkurtër. Boris Johnson tha se kufizimet rajonale në Angli “ndoshta do të bëhen më të ashpra” ndërsa Britania e Madhe përpiqet të kontrollojë një variant të ri, me përhapje të shpejtë të virusit.

Të dielën më shumë se 50,000 raste të reja të konfirmuara Covid u regjistruan në Mbretërinë e Bashkuar për ditën e gjashtë, duke bërë që Laburistët të kërkojnë një bllokim të tretë kombëtar në Angli.

Gjashtë shërbime spitalore në Oksford, Londër, Sussex, Lancashire dhe Warwickshire do të fillojnë të administrojnë vaksinën Oxford-AstraZeneca të hënën, me 530,000 doza të gatshme për përdorim.

Shumica e dozave të tjera në dispozicion do të dërgohen në qindra shërbime të drejtuara nga mjekët dhe shtëpitë e kujdesit në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar gjatë javës./21Media