Shtatë trupa tani janë gjetur në kërkim të të zhdukurve pas një rrëshqitje masive toke që shkatërroi shtëpitë në Norvegji javën e kaluar.

Katër trupa u gjetën të premten dhe të shtunën dhe tre të tjerë të dielën. Viktima e parë që u gjet u emërua si Eirik Grønole, 31 vjeç.

Disa njerëz mbeten të zhdukur pas shembjes së kodrës që dërgoi baltë në fshatin Ask të mërkurën.

Shpëtuesit po punojnë për të gjetur të mbijetuarit, por shanset për këtë po zbehen, transmeton rtv21.tv.

Policia tha se kufoma e fundit u gjet afër vendit ku ishin gjetur dy të tjerë, por ata nuk dhanë detaje të tjera.

Pesë nga viktimat janë identifikuar, përfshirë një 40-vjeçar dhe vajzën e tij dy-vjeçare.

10 persona të tjerë u lënduan.

Mbreti dhe mbretëresha e Norvegjisë vizituan vendin e ngjarjes të dielën.

Më shumë se 30 shtëpi u shkatërruan, me të tjerat që dilnin në skajet e kraterit të thellë që u la nga rrëshqitja. Të paktën 1000 banorë u evakuuan nga zona./21Media