Forbes shpall gratë më të fuqishme të vitit në politikë

Në listë edhe Ana Brnabić

Në një kohë të rritur paqëndrueshmërinë gjeopolitike në mbarë botën dhe besimit të zvogëluar në bllokun evropian, udhëheqësit politikë femra në këtë listë janë gati të pastrojnë pasojat nga

Brexit dhe të lundrojnë një marrëdhënie gjithnjë e më të tensionuar trans-Atlantike, pasi SHBA kërcënojnë luftën tregtare, nuk pajtohet për strategjinë rreth Iranit dhe synon të tërhiqet nga marrëveshja e Parisit për klimën.

Angela Merkel mbetet në vendin e parë për të 9-in vit radhazi, pavarësisht njoftimit se planifikon të tërhiqet nga jeta politike tërësisht kur mandati i saj si Kancelare gjermane skadon në vitin 2021. Ndërsa ndikimi i saj politikë mund të jetë në rënie, ajo ende ka fuqi mbi Gjermania është vendi i katër meekonominë më e madhe në botë dhe shteti më i madh anëtar i BE-së, duke e bërë atë udhëheqësin de fakto të bllokut, shkruan Frobes, përcjell portali rtv21.tv

Christine Lagarde zhvendoset në vendin numër 2 këtë vit pas kalimit të saj nga kreu i FMN në presidentin e Bankës Qendrore Evropiane (ECB). Në këtë pozicion të ri, ajo luan një rol në politikën e botës.

Ndërsa jo çdo lider politik në këtë listë është një kryetar shteti, shumë prej tyre po e përdorin fuqinë e tyre në një shkallë të paparë. Nancy Pelosi (Nr.3), është zgjedhur në listë, është udhëheqëse femër me gradë më të lartë në SH.B.A. dhe si Kryetare e Dhomës ajo ka një rol qendror në procedurat e vazhdueshme të fajësimit kundër Presidentit Trump. Gjithashtu duke ruajtur një profil të lartë në skenën botërore, SH.B.A. është ende në ndryshimin e klimës, pavarësisht përpjekjeve të administratës Trump për të dalë jashtë. Rezultatet e manovrimit të saj politik mbetet për tu parë, por është e qartë se ajo nuk ka frikë të marrë Komandantin Kryesor brenda dhe jashtë vendit.

Duke hyrë në listë në Nr. 4 është e reja e re Ursula von der Leyen, presidentja e parë femër e Komisionit Evropian, organi drejtues i BE-së. Si gruaja e parë në këtë pozitë, Von der Leyen është zotuar të arrijë barazinë gjinore brenda firmës së saj.

Fuqia është mbajtur gjithnjë nga lista e braktisjes së Theresa May pas dorëheqjes së saj si Kryeministre e Britanisë së Madhe, pasi dështoi të ndërmjetësonte një marrëveshje Brexit me BE-në.

Ndërsa May është jashtë, Nicola Sturgeon (Nr. 50), Ministrja e Parë e Skocisë, mbetet një figurë kryesore në procesin e vazhdueshëm të Brexit pasi ajo ka gati të drejtojë Skocinë përmes një referendumi të dytë të mundshëm për pavarësinë., përcjell portali rtv21.tv

Megjithë ngecjen relative në numrin e grave që arrijnë në radhët më të larta të pushtetit, disa të ardhur të dukshëm kanë hyrë në skenë përfshirë Nirmala Sitharaman (nr. 34), Ministren e Financave dhe Affairsështjeve të Korporatave në Indi, e cila ka ndikim të rëndësishëm në ekonominë e pestë më të madhe në botë . Belgjika dhe Sllovakia zgjodhën udhëheqëset e tyre të para femra, Sophie Ëilmes (nr. 65) dhe Zuzana Čaputová (nr. 80), ndërsa Danimarka zgjodhi kryeministren e tyre Mette Frederiksen (nr. 75).

Në moshën vetëm gjashtëmbëdhjetë vjeç, Greta Thunberg është nga gratë më të që kanë hyrë ndonjëherë në listë dhe ndërsa ajo nuk është kryetare e shtetit apo zyrtare e zgjedhur, ajo ka arritur të marrë një nivel të paparë ndikimi përmes aktivizmit të saj politik dhe kritikës së hapur nga udhëheqësit më të vjetër politikë për pamundësinë e tyre për të sjellë ndryshime efektive. Jo vetëm që u bë zëri i rinisë së botës, por u emërua si personi i vitit nga “Times”

22 gratë më të fuqishme në politikë:

 1. Angela Merkel
 2. Christine Lagarde
 3. Nancy Pelosi
 4. Ursula von der Leyen
 5. Kristalina Georgieva
 6. Sheikh Hasina Wajed
 7. Nirmala Sitharaman
 8. Jacinda Ardern
 9. Queen Elizabeth II
 10. Tsai Ing-Wen
 11. Ivanka Trump
 12. Erna Solberg
 13. Nicola Sturgeon
 14. Elvira Nabiullina
 15. Sophie Wilmes
 16. Mette  Frederiksen
 17. Sri Mulyani Indrawati
 18. Zuzana Caputova
 19. Ana Brnabić
 20. Sahle-Work Zewde
 21. Amina J. Mohammed
 22. Greta Thunberg /21Media
Back to top button