Forcat detare ruse shkëpusin Ukrainën nga tregtia ndërkombëtare detare

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se forcat ruse kanë bllokuar bregun e Detit të Zi të Ukrainës, duke e shkëputur vendin nga tregtia ndërkombëtare detare.

Një përditësim i inteligjencës i postuar në Twitter të Ministrisë të dielën tha: “Forcat detare ruse kanë vendosur një bllokadë të largët të bregut të Detit të Zi të Ukrainës, duke e izoluar në mënyrë efektive Ukrainën nga tregtia ndërkombëtare detare”.
Sipas Organizatës Botërore të Tregtisë, tregtia përmes detit përbën më shumë se 80% të vëllimit të tregtisë botërore.
Konferenca e inteligjencës së Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar tha gjithashtu se forcat detare ruse “po vazhdojnë të kryejnë sulme me raketa kundër objektivave në të gjithë Ukrainën” dhe se Moska ka kryer “një ulje amfibe në Detin Azov dhe mund të kërkojë të kryejë operacione të tjera të tilla në javët e ardhshme”.
Një ulje amfibe është një sulm ushtarak i forcave të koordinuara tokësore, detare dhe ajrore./21Media
Back to top button