Franca triumfon në Junior Eurovision Song Contest 2022

Franca ka fituar Junior Eurovision Song Contest 2022, i cili u mbajt në Armeni.
13 vjeçari, Lissandro fitoi me 203 pikë me këngën “Oh Maman”, duke mposhtur Armeninë në vendin e dytë, Gjeorgjinë në të tretin dhe Irlandën në vendin e katërt.
Mbretëria e Bashkuar doli e pesta me 146 pikë.
Ky vit shënoi 20 vjetorin e konkursit. Pjesëmarrësit duhet të jenë nga 9-14 vjeç.
Rezultati përcaktohet nga një votim 50/50, ku gjysma e votave rrjedhin nga votimi online dhe gjysma tjetër nga juritë profesionale./21Media

Back to top button