Gazetari rus nxjerr në ankand medaljen e çmimit Nobel

Gazetari rus, Dmitry Muratov, i cili u shpërblye me çmimin Nobel për paqen vitin e kaluar, do të nxjerrë në ankand medaljen e tij për të mbledhur para për fëmijët ukrainas.

“Ne kemi kuptuar se për të ndihmuar fëmijët e Ukrainës ju mundeni dhe ju duhet të dhuroni gjënë më të çmuar dhe më të rëndësishme që keni. Dhe ne kemi vendosur të nxjerrim në ankand medaljen e artë Nobel”, shkroi ai në Twitter.

Redaktorit të gazetës liberale Novaya Gazeta iu dha çmimi së bashku me kolegen e saj gazetare Maria Ressa për “përpjekjet e tyre për të mbrojtur lirinë e shprehjes, e cila është një parakusht për demokracinë dhe paqen e qëndrueshme”, transmeton rtv21.tv.

Gazeta ruse Novaya Gazeta, e cila njihet si shumë kritike ndaj autoriteteve ruse, pezulloi operacionet e saj të shtypit dhe online në mars pas një paralajmërimi nga Moska për mbulimin e saj të luftës Rusi-Ukrainë.

Vendimi për të nxjerrë në ankand medaljen e tij vjen disa ditë pasi fituesi i Eurovizionit, Orkestra Kalush, zbuloi se ata kishin nxjerrë në ankand trofeun e vitit 2022 për të mbledhur fonde për ushtrinë ukrainase.

Mikrofoni i qelqit, i dhënë grupit në konkursin në Torino në fillim të këtij muaji, mblodhi 900,000 dollarë, me kapelën ikonike rozë me kovë të frontmanit Oleh Psiuk që kapte 370,000 dollarë të tjera./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button