Gjithçka që duhet të dini rreth koncertit të qershorit në Hollywood Bowl

Një grup artistësh do të ngjiten në skenën në Hollywood Bowl për koncertin inaugurues të 19-të qershorit.
“Juneteenth: A Global Celebration for Freedom”, prodhuar nga krijuesit Shawn Gee nga Live Nation Urban dhe Jesse Collins Entertainment, do të nxjerrin në pah luftën e vazhdueshme për barazi në komunitetin me ngjyrë.
19 qershori përkujton emancipimin e njerëzve të skllavëruar në SHBA. Vitin e kaluar presidenti Joe Biden nënshkroi një projekt-ligj që e vendos atë si festë federale.
Interpretuesit e koncertit do të përfshijnë Yolanda Adams, Anthony Hamilton, Billy Porter, Debbie Allen Dance Academy, Earth, Wind & Fire, Jhené Aiko, Killer Mike, Lucky Daye, Mary Mary, Michelle Williams, Mickey Guyton, Robert Glasper dhe The Roots. Orkestra Re-Colective, një orkestër simfonike prej 68 pjesësh do të performojë gjithashtu.
Regjisori fitues i çmimeve Oscar Questlove dhe Adam Blackstone po shërbejnë si drejtorë muzikorë të ngjarjes.
“Ne e dinim se ishte e rëndësishme për vendin tonë dhe e rëndësishme për audiencën tonë që të hedhim dritë mbi kuptimin dhe rëndësinë e qershorit. Dhe jo vetëm si një ngjarje historike, por me të vërtetë si një mënyrë për të angazhuar dhe edukuar njerëzit për atë që ende duhet të ndodhë që të gjithë ne të arrijmë lirinë dhe drejtësinë”, tha Due.
Due tha se organizatorët kishin për qëllim të shfaqnin përsosmërinë e njerëzve me ngjyrë dhe të përfshinin një listë interpretuesish që do të ishin në gjendje të demonstronin përvojat e tyre. Koncerti do të nderojë gjithashtu festimet e mëparshme të 19 qershorit dhe do të ndërtohet mbi traditat për të edukuar njerëzit në mbarë botën për rëndësinë e festës, sipas Due.
Shawn Gee, president i Live Nation Urban, ka thënë se koncerti i qershorit do të jetë “ngjarja më e rëndësishme që kemi prodhuar ndonjëherë në Live Nation Urban”.
“Është një moment për të festuar dhe reflektuar mbi pavarësinë e njerëzve me ngjyrë. Është gjithashtu një moment për të rritur ndërgjegjësimin dhe për të ndriçuar kilometrat që na duhen ende për të udhëtuar drejt barazisë së vërtetë. Shpresojmë t’ju shohim atje”, shtoi ai./21Media

Back to top button