“Haaland? Ai është i fiksuar, mund të arrijë 800 gola”

Lojtari i Manchester Cityt, Kevin de Bruyne, parashikon një karrierë të shkëlqyer për shokun e tij të skuadrës, Erling Haaland.
Norvegjezi ka shënuar 24 gola në 19 ndeshje deri më tani këtë sezon, dhe meqenëse kombëtarja e tij nuk mori pjesë në Botëror, ai është gati të mirëpresë vazhdimin e sezonit.
“Erling është i fiksuar pas golit. Ai tashmë është rreth 200, kështu që besoj se mund të arrijë në 600, 700 apo edhe 800 nëse qëndron i shëndetshëm dhe bën gjërat e duhura. Ai është një sulmues i klasës së lartë. Ai nuk ndryshon nga njerëzit e tjerë, është një futbollist si gjithë të tjerët, por nuk e merr asgjë shumë seriozisht”, thotë De Bruyne.
“Kur flasim për lojtarë profesionistë, apo sportistë në përgjithësi, të gjithë kanë diçka të veçantë. Nuk mendoj se mund të jesh profesionist nëse nuk e ke atë dhuratë të veçantë, që të bën të aftë të bëhesh versioni më i mirë i vetes. Është ende i ri, e shijon jetën, por e merr seriozisht futbollin. Atij i pëlqen të shënojë gola dhe kjo është diçka që e veçon atë”, shtoi ai.
Belgu lavdëroi një tjetër bashkëlojtar – Phil Foden.
“Ai është ndoshta një nga talentet më të mëdhenj me të cilët kam luajtur, diapazoni i tij është shumë i lartë. Ai tashmë ka katër trofe në Premier Ligë dhe është vetëm 22 vjeç. Ai është i zgjuar si lojtar – ka shumë taktika, por ai është në gjendje ta shijojë atë me magji, ai është i gjithanshëm. Ai mund të arrijë gjithçka që planifikon”.
Qytetarët janë aktualisht pesë pikë pas liderit Arsenal pas 14 ndeshjesh, ndërsa ndeshjen e radhës e luajnë të mërkurën, me Leedsin jashtë fushe.

Back to top button