India ka regjistruar më shumë se 90 mijë raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e saj mbi atë të Brazilit.

Vendi tani është renditur në vendin e dytë me numrin më të madh të rasteve të konfirmuara në botë, 4 milionë e 204 mijë e 613. Ajo ka raportuar 71 mijë e 642 vdekje, e treta më e larta në botë, transmeton rtv21.tv.

Rritja vjen ndërsa qeveria vazhdon të heqë kufizimet në përpjekje për të nxitur një ekonomi që humbi miliona vende pune kur virusi.

Më shumë se 60% të rasteve aktive vijnë nga shtetet Andhra Pradesh, Tamil Nadu, Karnataka, Maharashtra dhe Uttar Pradesh, shteti më i populluar i Indisë. Rastet gjithashtu kanë filluar të kulmojnë në kryeqytetin indian në Delhi.

Një ngritje e Covid-19 në shumë zona rurale ka çuar gjithashtu në një rritje të numrave. Rritja e rasteve është gjithashtu pjesërisht një reflektim i testimit në rritje, numri i testeve ditore të kryera në të gjithë vendin është rritur në më shumë se një milion.

Në fillim të gushtit India u bë vendi i tretë në botë që kaloi dy milionë raste./21Media