Iran: Disa futbollistë kryesorë janë arrestuar në bastisjen e Vitit të Ri

Në bastisjen e Vitit të Ri, policia iraniane ndaloi disa futbollistë kryesorë, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur.
Mediat iraniane raportuan se bastisja është kryer në një festë të Vitit të Ri ku është servirur alkool kundër ndalesave islame, të cilat, ndër të tjera, nuk lejojnë marrëdhënie të ngushta midis burrave dhe grave jashtë martesës.
Kufizime të tilla sociale kanë qenë, ndër të tjera, arsyeja e protestave masive dhe trazirave që kanë tronditur Iranin muajt e fundit, shkaku i menjëhershëm i demonstratave ishte vdekja e një gruaje të re në paraburgimin e policisë morale të Iranit të akuzuar për shkelje të rreptë të kodit të veshjes.
Agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve Tasnim tha se disa futbollistë dhe ish-anëtarë të një klubi të paidentifikuar të futbollit nga Teherani u arrestuan në një festë në lindje të kryeqytetit.
Agjencia e lajmeve IJC raportoi se tubimi ishte një festë ditëlindjeje dhe shtoi se të gjithë të arrestuarit u liruan, përveç një personi që nuk është futbollist.
Agjencia Fars citoi prokurorin, i cili vetëm konfirmoi se ndaj të arrestuarve ka nisur procedura, ndërsa detajet e rastit i bëri të ditur për më vonë.
Federata iraniane e Futbollit nuk ka komentuar ende për këtë ngjarje.

Back to top button