Ja si mund të hiqni dorë nga kafshimi i thonjve

Duhet të konsideroni mbulimin e thonjve. Ka 2 mënyra për ta bërë këtë: ose fashoni thonjtë ose vishni doreza.
Sapo t’i fashoni thonjtë, do të jetë një kujtesë e vazhdueshme se nuk duhet t’i kafshoni. Në fakt, mund të përdorni edhe shirit të pastër si një opsion më të matur. Dorezat janë gjithashtu të shkëlqyera kur jeni në shtëpi, sepse nuk do t’ju duhet të ndryshoni vazhdimisht shiritin ose fashën.
Gjeni aktivitete për të mbajtur gishtat të zënë

Kjo mund të ndryshojë nga personi në person. Të gjithë kemi hobi të ndryshëm, kështu që është mirë të mendojmë për përdorimin e një të tillë si një mekanizëm mbrojtës. Vizatoni, qendisni, mbajini duart të lidhura së bashku, futini në xhep, shkruani ose shtypni një stilolaps.
Mbani edhe gojën të zënë

Mbajtja e gojës tuaj të zënë do të ndihmojë shumë kur bëhet fjalë për të shmangur kafshimin e thonjve. Do të shihni që pas njëfarë kohe, impulsi për të kafshuar thonjtë do të largohet. Filloni të përtypni çamçakëz dhe të hani karamele të forta ose mente. Ju gjithashtu mund të mbani një shishe me ujë afër dhe të pini një gllënjkë sa herë që mendoni për thonjtë.
Manikyr me shije të hidhur

Përdorni manikyrin e thonjve që ka një shije të hidhur. Ky është një kimikat i sigurt me një aromë shumë të fortë dhe afatgjatë. Kur e aplikoni, sigurohuni që të mbuloni të gjithë thonin së bashku me lëkurën përreth. Shija e tij e tmerrshme do t’ju zmbrapsë. Bëjeni zakon duke e aplikuar këtë manikyr çdo mëngjes.
Hidratoni duart 

Mendoni për këtë metodë si 2 zakone pozitive. Mbani me vete kremin hidratues të duarve dhe përdorni atë kur të fillojë impulsi për të kafshuar. Kjo jo vetëm që do t’ju shpërqendrojë, por do ta mbani lëkurën e duarve të buta dhe të hidratuar.
Mbani pranë vetes një limë thonjsh

Merrni disa lima të thonjve dhe vendosi ato nëpër shtëpi, në xhep dhe në çantë. Në këtë mënyrë, nuk do të keni justifikim për të kafshuar thonjtë. Kur të fillojë impulsi, kapni dosjen e thonjve dhe filloni t’i kujdeseni thonjtë tuaj, një nga një.
Përdorni telefonin tuaj për të mbajtur gishtat të zënë

Telefoni juaj tani mund të bëhet miku dhe ndihmësi juaj më i mirë. Por duke qenë se kohën e lirë e kalojmë duke lëvizur nëpër rrjete sociale, shpeshherë njëra dorë është e lirë, e cila bëhet shënjestër për kafshim. Shkarkoni disa lojëra që kërkojnë 2 duar për të luajtur. Ju gjithashtu mund të filloni të shkruani disa histori në shënimet tuaja vetëm për të larguar vëmendjen tuaj nga thonjtë tuaj.
Shkrime që ju kujtojnë të mos e bëni veprimin

Mbushni shtëpinë tuaj me shënime në mënyrë që kur shikoni lart, majtas ose djathtas, ju kujtohet se duhet të ulni duart. Ju gjithashtu mund të ndryshoni sfondin tuaj dhe ekranin e kyçjes me një shënim ose foto që do t’ju mbajë të motivuar./21Media

Back to top button