Japonia mban zi për ish-kryeministrin Shinzo Abe

Mijëra njerëz u rreshtuan në rrugët e Tokios për t’i bërë nderimet e fundit ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe.
Një makinë e varrimit që mbante trupin e Abe kaloi disa pika përpara se të mbërrinte në sallën e funeralit Kirigaya në lagjen Shinagawa të Tokios. Funerali privat, i cili ishte i hapur vetëm për miqtë dhe familjen e ngushtë, u zhvillua në tempullin Zojoji.
67-vjeçari u qëllua për vdekje të premten e kaluar teksa mbante një fjalim për fushatën në Nara në Japoninë jugore.
Në të gjithë Tokion, flamujt u valëvitën në gjysmështizë dhe jashtë tempullit, një varg i gjatë vajtuesish, shumë prej të cilëve mbanin tufa me lule.
Disa qëndruan me kokë të ulur në lutje, disa ishin me lot dhe të tjerë bërtisnin “Faleminderit Abe” dhe “Mirupafshim Abe” ndërsa autokolona kalonte me makinë.
Shumë prej tyre i thanë BBC-së se Abe u dha atyre një ndjenjë sigurie dhe sigurie. Një grua tha se gjatë ditëve të para të Covid, kur Abe ishte kryeministër, ajo ndjeu se ai e kishte trajtuar krizën në mënyrë efektive.
Makina me trupin e Abe kaloi pranë selisë së Partisë Liberal Demokratike (LDP) të Abe dhe mori rrugën për në rezidencën e kryeministrit, ku kryeministri Fumio Kishida dhe ligjvënës të tjerë pritën autokolonën.
Më pas, ajo kaloi pranë ndërtesës së parlamentit, ku Abe kishte hyrë për herë të parë si ligjvënës në vitin 1993, përpara se të mbërrinte në sallën e funeralit, shkruan BBC, përcjell rtv21.tv
Abe ishte kryeministri më jetëgjatë i Japonisë i pasluftës dhe një nga politikanët e saj më me ndikim.
Policia tha se personi i armatosur e vuri në shënjestër atë për shkak të ankesave që kishte me një grup fetar ku ai besonte se Abe ishte pjesë e tij.
Sulmi shkaktoi valë tronditëse në një vend ku rastet e dhunës me armë janë jashtëzakonisht të rralla./21Media

Back to top button