Katër gjërat e përditshme që ju dëmtojnë shëndetin

Jeta është me plot befasi dhe disa prej tyre mund të ju befasojnë. Për shembull, kur gjërat që keni bërë çdo ditë prej vitesh rezultojnë se, ngadalë por me siguri, ju dëmtojnë shëndetin.

Kush do ta kishte menduar ndonjëherë se disa gjëra në dukje të padëmshme mund t’ju vënë në rrezik. Epo, më mirë ta zbuloni vonë se kurrë.

Veshja e xhinseve të ngushta

8 gjërat e përditshme që bëjmë që janë në të vërtetë të dëmshme për ne

Xhinset e ngushta reduktojnë rrjedhjen e gjakut. Xhinset e ngushta gjithashtu çojnë në infeksione mykotike si mëllenjë. Përveç kësaj, ato shkaktojnë urinim më të shpeshtë dhe madje edhe dobësim të fshikëzës.

Leximi shtrirë

8 Everyday Things We Do That Are Actually Harmful for Us

Leximi para gjumit tingëllon si një gjë relaksuese, por në fakt është mjaft e dëmshme. Ushtron shumë tendosje në sy. Pozicioni nuk është i përshtatshëm pasi distanca e leximit duhet të jetë rreth 15 inç me një kënd prej 60 gradë.

Kur lexoni shtrirë, sytë tuaj duhet të përqendrohen lart dhe të mbajnë një kënd të pakëndshëm për një kohë të gjatë. Kjo shkakton parehati, shikim të paqartë dhe dhimbje koke, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv

Mbështetja e fytyrës në duar

8 gjërat e përditshme që bëjmë që janë në të vërtetë të dëmshme për ne

Arsyeja e parë është higjiena – duke pushuar fytyrën në dorën tuaj jo shumë të pastër mund të shkaktojë puçrra dhe përhapjen e mikrobeve. Arsyeja e dytë – ju po mbani një  qëndrim të keq ulur. Ju mund të mos e vini re këtë, pasi mbështetja e kokës e bën më të rehatshme qëndrimin ulur për periudha më të gjata kohore. Pra, shtylla kurrizore përshtatet me pozicionin e gabuar dhe, si rezultat, qëndrimi juaj përkeqësohet.

Mbathja e këpucëve me maje

8 gjërat e përditshme që bëjmë që janë në të vërtetë të dëmshme për ne

Këpucët me maje duken të shkëlqyera nga jashtë, por ju prishin këmbët nga brenda. Për shkak të formës së panatyrshme të gishtit të këmbës, ju keni një sërë efektesh anësore.Këpucët gjithashtu shkaktojnë inflamacion nervor , kryesisht midis gishtit të tretë dhe të katërt. Për të trajtuar pasojat përdoren terapi, injeksione ose, në raste të rënda, kirurgji./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button