Këto janë ushqimet që përmirësojnë shëndetin oral

 

Ushqimi që konsumojmë shpesh mund të ndikojë në higjienën dhe shëndetin tonë oral në përgjithësi. Një nga ushqimet në listën tonë që duhet të shmangim është sheqeri.

Sidoqoftë, ortodontisti Khaled Kasem ka shkatërruar disa mite të zakonshme kur bëhet fjalë për cilat ushqime dëmtojnë dhëmbët.

“Sekreti i shëndetit të mirë të dhëmbëve mund të gjendet në frigoriferin tuaj dhe këto janë shpesh ushqime që nuk do të thonit se janë të shëndetshme për dhëmbët tuaj. Sidoqoftë, përfitimi i tyre për shëndetin e gojës dhe dhëmbëve mund të jetë shumë më i madh”, tha Kasem.

Disa ushqime mund të përmirësojnë shëndetin e dhëmbëve tuaj dhe t’ju ndihmojnë të keni një buzëqeshje të ndritshme dhe shpesh i keni në shtëpi.

Çokollata

Çokollata mund të jetë një nga tundimet tona më të mëdha, por gjithashtu mund t’ju ndihmojë të luftoni prishjen e dhëmbëve për shkak të vetive të forta antibakteriale. Kasem tregoi se çokollata e zezë është më e mira dhe shtoi se nuk do të thotë që duhet ta hani në sasi të pakufizuar, sepse ju duhet vetëm një sasi e vogël për të përfituar prej saj.

Djathi

Kasem tha se produktet e qumështit dhe djathi janë një burim veçanërisht i pasur i kalciumit dhe vitaminës D, të cilat ndihmojnë në forcimin e dhëmbëve. Ai gjithashtu shpjegoi se “acidi laktik në djathë mund të ndihmojë në heqjen e njollave nga smalt”.

Molla

Jo vetëm që mollët janë një meze e lehtë e shkëlqyeshme, por ato gjithashtu mund të ndihmojnë në heqjen e pllakave dentare. “Për shkak se është një frutë e fuqishme, ajo duhet të përtypet më shumë, gjë që rrit natyrshëm prodhimin e pështymës, e cila ndihmon në mbrojtjen e dhëmbëve tanë dhe ndihmon në heqjen natyrale të pllakave të dhëmbëve”, shpjegoi mjeku.

Selino

Kasem deklaroi se është një nga perimet më të rekomanduara në industrinë e dhëmbëve për shkak të vetive natyrore antibakteriale. “Pavarësisht nëse konsumohet në lëngje, supave ose salcave, acidi malik i gjetur në selino inkurajon gjithashtu prodhimin e pështymës për të pastruar natyrshëm dhëmbët”. Gjithashtu, selino ka veti të mëdha antibakteriale dhe mund të përdoret për të përgatitur pjata të ndryshme.

Dredhëza

Dredhëzat mund të përdoren në smuthi, lëngje ose si një meze të lehtë. Përveç se janë të shijshëm, ato përmbajnë një sasi të madhe të xylitolit i cili është përgjegjës për luftimin e baktereve që shkaktojnë pllakat dentare.

Boronica

Ato shpesh quhen super ushqime sepse kanë një vlerë të lartë ushqyese dhe pak sheqer, sipas The Sun.

“Megjithëse është i njohur për vetitë e tij antioksiduese, boronicat janë një nga aleatët tanë më të mëdhenj në parandalimin e sëmundjeve të mishit të dhëmbëve të tilla si gingiviti dhe periodontiti, falë polifenoleve – një përbërje natyrore që mbron mishrat dhe dhëmbët”, shpjegoi Kasem.

Back to top button