Kievi goditet nga një sulm i ri masiv me dron rus

Rusia ka kryer një sulm të ri masiv me dron gjatë natës në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, duke vrarë të paktën një person, thanë zyrtarët lokalë.

Një grua u lëndua nga sulmi.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitaliy Klitschko tha se një burrë vdiq kur rrënojat e dronit ranë pranë një karburanti.

Në përgjithësi, Rusia lëshoi një rekord prej 54 të ashtuquajturave dronë kamikaze në objektivat ukrainas, 52 prej të cilëve u rrëzuan, njoftoi Forca Ajrore e Ukrainës.

Vetëm në Kiev, më shumë se 40 drone u rrëzuan, thanë zyrtarët. Sipas BBC, ky informacion nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.

Rusia, e cila ka filluar luftën në shkurt 2022 – javët e fundit ka rritur sulmet e saj në Kiev, duke kërkuar të mposhtë mbrojtjen e kryeqytetit.

Më herët të dielën, alarmet për sulm ajror u aktivizuan në 12 rajone të Ukrainës, nga Volyn në veri-perëndim deri në Dnipropetrovsk në jug-lindje.

Në një postim në mediat sociale, Klitschko u kërkoi banorëve të Kievit që të “qëndrojnë në strehimore”, duke paralajmëruar valët e sulmeve me dron dhe një natë “të vështirë” përpara.

Zyrtarët e Kievit raportuan gjithashtu se magazinat në lagjen jugore, Holosiyivsky ishin djegur.

Sulmi i fundit vjen pasi banorët e qytetit shënojnë Ditën vjetore të Kievit – një festë popullore në kohë paqësore.

Pati gjithashtu raporte për shpërthime në qytetin Zhytomyr, në perëndim të Kievit.

Më pas, alarmi ajror u hoq në kryeqytet dhe në të gjithë vendin.

Në sulmet e saj të fundit, Rusia ka përdorur të ashtuquajturat drone kamikaze, si dhe një sërë raketash lundrimi dhe balistike.

Sulmet vijnë përpara një kundërofensive të pritshme ukrainase.

Back to top button