Kim urdhëron zgjerimin e arsenalit bërthamor të Koresë së Veriut

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un po merr pjesë në Takimin e 12-të të Byrosë Politike të Komitetit të 8-të Qendror të Partisë së Punëtorëve të Koresë, në Phenian.
Kim Jong Un po bën thirrje për një “rritje eksponenciale” të arsenalit të armëve bërthamore të vendit të tij në përgjigje të atyre që ai pretendon se janë kërcënime nga Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara, njoftoi të dielën media shtetërore e Phenianit.
Komentet e Kim vijnë pasi Koreja e Veriut dy herë gjatë fundjavës testoi atë që pretendonte se ishte një sistem rakete i madh, me aftësi bërthamore, me shumë lëshime, që mund të vendoste të gjithë Korenë e Jugut në rrezen e saj.
Duke folur në natën e Vitit të Ri në ditën e fundit të një sesioni plenar gjashtë-ditor që shqyrtoi vitin 2022, Kim tha se Koreja e Jugut është bërë një “armik i padyshimtë” dhe aleati i saj kryesor, SHBA, ka rritur presionin ndaj Veriut në nivel gjatë vitit të kaluar duke vendosur shpesh asetet e saj ushtarake në Gadishullin Korean.
Kim Jong Un, të shtunën vlerësoi raketën për të cilën ai pretendon se do të vendosë të gjithë Korenë e Jugut brenda rrezes dhe mund të ngarkohet me koka bërthamore taktike.
Si përgjigje, Kim tha në vitin e ardhshëm se Pheniani duhet të prodhojë në masë armë bërthamore taktike ndërsa zhvillon një raketë të re balistike ndërkontinentale (ICBM) që do t’i jepte Veriut një “aftësi kundërsulmi të shpejtë”, sipas raportit të KCNA.
Të shtunën, në ditën e saj të 37-të të testeve raketore në 2022, Koreja e Veriut lëshoi ​​të paktën tre raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi nga një zonë në jug të Phenianit, sipas Shefit të Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut.
Kim tha se arma është e aftë të kapërcejë format e larta të tokës, mund të godasë me saktësi të njëpasnjëshme, ka të gjithë Korenë e Jugut në poligonin e saj të qitjes dhe mund të ngarkohet me koka bërthamore taktike, sipas raportit të KCNA.
“Perspektivisht, si një armë kryesore sulmuese e forcave tona ushtarake, ajo do të kryejë misionin e saj luftarak për të mposhtur armikun”, tha Kim.
Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol tha se vendi i tij duhet të përgjigjet me një hakmarrje të qartë ndaj provokimeve të Koresë së Veriut.
Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut më vonë iu përgjigj komenteve të Kim, duke i quajtur ato “gjuhë provokuese që dëmton seriozisht paqen dhe stabilitetin e Gadishullit Korean”./21Media

Back to top button