Kjo perime rregullon presionin e gjakut dhe mbron shikimin

1 min read

Kungulleshka është një perime që shpesh nënvlerësohet, por me shumë vlera ushqyese. Një kungull i njomë (200 g) është plot me ujë, përmban rreth 95% , 6g karbohidrate, 2.5g proteina dhe 2g fibra. Siguron kalcium (32mg), magnez (36mg), fosfor (76mg) dhe kalium (522mg).

Fakti që përmban kalium e bën atë një zgjedhje ideale për një dietë me kalium të lartë të rekomanduar për presionin e lartë të gjakut. Sa i përket përmbajtjes së ulët të karbohidrateve, disa prej të cilave i përkasin kategorisë së sheqernave (5g) e bëjnë atë një zgjedhje ideale për diabetikët.

Është interesante edhe fakti që kungulleshka është e pasur me vitaminë C, një burim i antioksidantësh β-karoten dhe vitamina të tjera të dobishme si luteina dhe zeaksantina. Karotenoidea, luteina dhe zeaksantina janë të dobishme për shëndetin e syve.