Kompanitë që i dhanë fund bashkëpunimit me Rusinë

Ndërsa konflikti Ukrainë – Rusi vazhdon, më shumë kompani vazhdojnë të njoftojnë se po pushojnë së bëri biznes me Rusinë.
Të hënën, Prada dhe prodhuesi japonez i automobilave Nissan u bënë bizneset më të fundit që u tërhoqën.
Prada ka pezulluar punën në Rusi, duke përmendur pushtimin e Rusisë në Ukrainë. Grupi Prada zotëron gjithashtu, Miu Miu, Car Shoe, Churches dhe Marchisi.
“Grupi Prada pezulloi operacionet me pakicë në Rusi. Shqetësimi ynë kryesor është për të gjithë kolegët dhe familjet e tyre të prekura nga tragjedia në Ukrainë dhe ne do të vazhdojmë t’i mbështesim ata”, tha Marta Monaco.
Nissan njoftoi sot se ka pezulluar eksportin e automjeteve në Rusi. Në një deklaratë lajmesh të lëshuar nga kompania, prodhuesi japonez shtoi se “parashikon që prodhimi të ndalojë së shpejti në fabrikën në Shën Petersburg”.
Në deklaratë u njoftua edhe për angazhimin dhe mbështetjen e Nissan për të ndihmuar me krizën humanitare në Ukrainë duke krijuar një fond prej 2.5 milionë euro (rreth 2.7 milionë dollarë).
“1 milion euro do t’i dhurohen Kryqit të Kuq dhe organizatave të tjera jofitimprurëse për të mbështetur aktivitetet e vazhdueshme emergjente që ofrojnë ndihmë për shpëtimin e jetës dhe furnizime thelbësore për familjet dhe fëmijët në këtë kohë. Aty ku mund të ndihmojë, kompania është gjithashtu e përgatitur të dhurojë automjete”, u tha në njoftim.
“Ne të gjithë jemi prekur nga vuajtjet e kaq shumë njerëzve dhe familjeve – duke përfshirë anëtarët e familjes sonë Nissan. Ne kemi krijuar fondin Nissan Cares për të qëndruar pranë punonjësve tanë dhe për të mbështetur përpjekjet ndërkombëtare që punojnë gjatë gjithë kohës për t’iu përgjigjur kësaj tragjedie të pamatshme njerëzore”, tha Makoto Uchida.
Kompani të tjera makinash që po ndalojnë biznesin e tyre me Rusinë përfshijnë: General Motors, Toyota dhe Volkswagen.
Të dielën, American Express u bë kompania më e fundit e kartave të kreditit që njoftoi se po përfundon operacionet e saj në Rusi, ndërsa pushtimi i saj në Ukrainë përshkallëzohet.
Kompania tha në një deklaratë se kartat e lëshuara globalisht American Express nuk do të funksionojnë më në Rusi dhe kartat e lëshuara në Rusi nuk do të funksionojnë jashtë vendit.
American Express tha gjithashtu se po përfundon operacionet e saj të biznesit në Bjellorusi.
“Kjo është shtesë e hapave të mëparshëm që kemi ndërmarrë, të cilat përfshijnë ndërprerjen e marrëdhënieve tona me bankat në Rusi të ndikuar nga sanksionet e SHBA dhe qeverisë ndërkombëtare”, tha American Express në një deklaratë.
Një ditë më parë, Mastercard tha se po pezullonte shërbimet e saj të rrjetit në Rusi dhe Visa gjithashtu njoftoi se po pezullonte të gjitha operacionet atje.
Kompanitë e rrjeteve sociale po kufizojnë gjithashtu aksesin në Rusi. Në lëvizjen e fundit, TikTok tha të dielën se po pezullon disa funksione në Rusi në dritën e ligjit të ri të vendit që penalizon keqinformimin.
“Në dritën e ligjit të ri të “lajmeve të rreme” të Rusisë, ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të pezullojmë transmetimin e drejtpërdrejtë dhe përmbajtjen e re në shërbimin tonë video, ndërkohë që ne shqyrtojmë implikimet e sigurisë të këtij ligji”, shkroi kompania në Twitter.
Kompania Meta, tha se do të bllokonte aksesin në mediat ruse të lajmeve RT dhe Sputnik në të gjithë Bashkimin Evropian.
Masa vjen pas marrjes së “kërkesave nga një numër qeverish dhe BE për të ndërmarrë hapa të mëtejshëm në lidhje me mediat e kontrolluara nga shteti rus”, shkroi në një postim në Twitter, zëvendëspresidenti i kompanisë për çështjet globale, Nick Clegg.
Meta ka thënë gjithashtu se ka aplikuar kufizime algoritmike për mediat shtetërore ruse që duhet ta parandalojnë atë të dalë në sipërfaqe aq të dukshme në burimet e përdoruesve.
Twitter ka njoftuar në mënyrë të ngjashme planet për të “zvogëluar dukshmërinë dhe përforcimin” e përmbajtjes së medias shtetërore ruse./21Media

Back to top button