Kroacia vetëm barazim kundër Sllovakisë

Kombëtarja kroate e futbollit sonte luajti në Osjek kundër Sllovakisë 2: 2 në raundin e tetë të grupit 10 të kualifikimeve për botërorin në Katar vitin e ardhshëm dhe kështu ia la vendin e parë Rusisë, e cila festoi jashtë vendit kundër Sllovenisë 2: 1
Sllovakët udhëhoqën dy herë, por “të zjarrit” arritën të ktheheshin dy herë dhe ata madje patën një shans për të fituar. Më saktësisht, ata shënuan një gol për 3: 2, por goli i Vlashiq në minutën e 83 u anulua pas konsultimeve të VAR për shkak të pozitës jashtë loje.
Sllovakët arritën golin pas 20 minutash. Veterani Marek Hamshik pasoi tek Ivan Schranz, i cili mposhti Livakoviq për epërsinë e sllovakëve. Vendësit u rikthyen shpejt në lojë dhe në minutën e 25-të barazuan përmes Andrej Kramariq, i cili edhe një herë luajti në pozicionin e sulmuesit më të përparuar.
Sidoqoftë, në pjesën e parë, Sllovakia po merrte përsëri drejtimin. Në minutën e 45-të, Lukash Haraslin shënoi një gol dhe paralajmëroi 45 minuta të tjera jashtëzakonisht të vështira për kroatët.
Skuadra vendase në minutën e 71-të barazoi përmes Luka Modriq për rezultatin 2:2.
Me këtë barazim, Sllovakia përfundimisht u largua nga gara për Katarin, pasi dy raunde para fundit ka 10 pikë, madje shtatë më pak se kroatët.
Rusia është e para me 19 pikë, dy më shumë se Kroacia dhe me sa duket përplasja në raundin e fundit do të jetë vendimtare kur dy ekipet kombëtare të takohen në Kroaci.
Sllovenia ndan vendin e tretë me Sllovakinë, me 10 pikë. Në pjesën e prapme janë Malta dhe Qipro me nga 5 pikë secila, pas barazimit 2:2 në këtë raund në Qipro.