Kryeministri britanik nderon Zelenskyn me një çmim

Kryeministri britanik, Boris Johnson të martën i dha presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky një çmim për të nderuar lidershipin e tij në një ceremoni në Downing Street, në të cilën Zelensky u shfaq virtualisht.
I konsideruar si “Çmimi Sir Winston Churchill” në kujtim të ish-udhëheqësit të kohës së luftës të Britanisë që udhëhoqi Evropën drejt paqes në Luftën e Dytë Botërore, Shoqëria Ndërkombëtare e Churchillit e nderon atë për njerëzit që kanë “demonstruar lidership të jashtëzakonshëm” në frymën e tij, sipas faqes së internetit të Muzeu Kombëtar i Churchillit.
“Presidenti Zelensky është përballur me një provë lidershipi po aq të ashpër sa Churchill”, citohet të ketë thënë Johnson në një njoftim për shtyp nga Shoqëria Ndërkombëtare e Churchillit.
“Ai, me gjakftohtësi thelbësisht Churchillian, i ka treguar botës se çfarë do të thotë në të vërtetë guximi moral dhe fizik. Sfida, dinjiteti dhe qetësia e tij nën presionin ekstrem ka lëvizur miliona njerëz. Ka qenë një nder i vërtetë ta quaj miku im dhe është privilegji im i jashtëzakonshëm t’i jap atij këtë çmim sot”, tha Johnson.
Gjithashtu të pranishëm fizikisht në ceremoninë e Downing Street ishin anëtarë të familjes Churchill dhe Vadym Prystaiko, ambasadori i Ukrainës në MB, thuhet në njoftimin për shtyp.
Duke pranuar çmimin, Zelensky tha “Askush nuk e di se sa kohë dhe përpjekje do të duhet për të arritur atë fitore, por fitorja ia vlen. Kjo do të bëhet një histori e përbashkët, aq e spikatur sa ishte në kohën e Churchillit. Do të citohet ashtu siç u citua ai. Do të doja t’ju falënderoja, për këtë çmim, për çmimin për popullin e Ukrainës”./21Media

Back to top button