Kurti në Vjenë takohet me Lajçak flasin për anëtarësime në BE

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka falënderuar Grupin e Socialistëve Demokrat për ftesën në Samitin e Liderëve të Ballkanit që u mbajt sot në Vjenë të Austrisë.
Lajçak, në fotografitë e ndara shihet se ka takuar edhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.
“E përshëndes angazhimin e fortë për anëtarësim në Bashkimin Evropian për Ballkanin Perëndimor dhe mundësinë për të shkëmbyer pikëpamjet”, ka shkruar Lajçak.


Ndërsa, kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se e mirëpret deklarimin e këtij samiti për aplikim e Kosovës në Bashkimin Evropian.
Kosova ka paralajmëruar se do të dorëzojë aplikimin para përfundimit të vitit./21Media

Back to top button