Kuvend, ngrihet Komisioni që përzgjedh anëtarët e KQZ, emrat e 33 kandidatëve

 

 

 

Kuvendi i Shqipërisë ka konstituar me 95 vota komisionin e posaçëm parlamentar për të shqyrtuar kandidaturat e për organet e KQZ-së së re.

PS ja kanë besuar këtë detyrë Damian Gjiknurit, Alket Hysenit dhe Adnor Shametit, ndërsa 3 grupet e opozitës parlamentare do të përfaqësohen nga Myslim Murrizi dhe Edmond Stojkut. Ndërsa PD dhe LSI kanë mandatuar si të dërguar të posaçëm në këtë komision Oerd Bylykbashin.

Të premten në orën 16:00 përfundon edhe afati për të aplikuar në një nga postet e KQZ. 33 emra kanë dorëzuar dosjen e tyre për të gararuar për kryekomisioner, nënkomisioner, Rregullatorin dhe KAS-in.
Ish-prokurori Theodhori Sollaku, anëtari ende në detyrë i KQZ-së Bledar Skëndëri, ish-ministrja e Financave të PD Helga Vukaj, ish-krytarja e KQZ-së Lefteri Lleshi dhe ish-anëtari i këtij institucioni Hysen Osmani kanë shprehur interesin e tyre për KQZ-në e re e cila duhet të jetë gati deri me 18 tetor.

Përveç komisionit për ngritjen e KQZ-së, në parlament ministrja e shtetit Elisa Spiropali kishte edhe një kërkesë për përfaqësuesin e saj në Këshillin politik, i cili do të mbledhet nesër në orën 10:30.

Por deputetët e opozitës në parlament, pavarësisht se janë të përfshirë në të gjitha komisionet parlamentare dhe ekstraparlamentare, sërish kanë ende pakënaqësi.

PS ka vendosur që brenda 30 shtatori ndryshimet kushteteuse të implementohen në KOD zgjedhor, me apo pa dakordësinë e PD në Këhsillin politik.

Kandidatët për KQZ-në

1. Theodhori Sollaku

2. Bledar Skënderi

3. Lefteri Lleshi

4. Hysen Osmanaj

5. Lealba Pelingu

6. Ledio Braho

7. Helga Vukaj

8. Dritan Caka

9. Odeta Berberi

10. Arenc Cela

11. Irsa Ruci

12. Agim Paskali

13. Halil Hyseni

14. Anjeza Dajzmaili

15. Spiro Maliqi

16. Naim Mecalla

17. Redinela Beqiraj

18. Durim Grabova

19. Farie Osmani

20. Arben Xhiku

21. Përparim Shullazi

22. Eldrina Karafili

23. Haki Mustafa

24. Arben Isaraj

25. Odeta Seferaj

26. Lindita Tako

27. Kamerion Salillari

28. Ardian Myslimaj

29. Besnik Maho

30. Eldrina Karafili

31. Artan Kodheli

32. Sali Shehu

33. Leonard Gremshi./oranews

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button