Lojtarët e Iranit refuzojnë të këndojnë himnin kombëtar

Lojtarët e Iranit refuzuan të këndojnë himnin kombëtar përpara ndeshjes së Kupës së Botës me Anglinë në një shprehje të dukshme mbështetjeje për protestat antiqeveritare në vendin e tyre.

Disa fansa bërtisnin dhe talleshin gjatë himnit dhe të tjerë mbanin pankarta që shkruanin “Grua, Jetë, Liri”.

Trajneri i Iranit, Carlos Queiroz, kishte thënë se lojtarët e tij ishin “të lirë të protestojnë” .

Ka pasur një shtypje të ashpër të protestave në Iran, të shkaktuara nga vdekja në paraburgim e Mahsa Amini në shtator.

22-vjeçari Amini u ndalua nga policia e moralit pasi dyshohet se ka thyer rregullat e rrepta rreth mbulesës së kokës.

Aktivistët e të drejtave të njeriut kanë thënë se më shumë se 400 protestues janë vrarë dhe 16,800 të tjerë janë arrestuar në një goditje nga forcat e sigurisë të Iranit, transmeton rtv21.tv

Udhëheqësit e Iranit thonë se protestat janë “trazira” të orkestruara nga armiqtë e jashtëm të vendit.

Tifozët iranianë mund të dëgjoheshin gjithashtu duke brohoritur “Ali Karimi” në pjesën e parë në lidhje me ish-futbollistin, i cili është një nga kritikët më të hapur të Republikës Islamike dhe një nga fytyrat më të njohura të lëvizjes protestuese.

Fansat mund të dëgjoheshin gjithashtu duke brohoritur “Be-Sharaf”, që do të thotë i pandershëm në persisht. Ky është një mbiemër që protestuesit kanë përdorur kundër forcave të sigurisë në Iran./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button