Macron dhe Schloz i kërkojnë Putinit të zhvillojë negociata serioze me Zelenskyn

1 min read

Udhëheqësit e Francës dhe Gjermanisë i kanë kërkuar Vladimir Putinit  që të zhvillojë negociata të drejtpërdrejta dhe serioze me presidentin e Ukrainës, thanë zyra e kancelarit  gjerman.

Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz folën me Putinin me telefon për 80 minuta.

Dyshja “këmbëngulën për një armëpushim të menjëhershëm dhe një tërheqje të trupave ruse”, tha zyra e kancelares.

Udhëheqësi rus tha se Moska ishte e hapur për rifillimin e dialogut me Kievin, sipas Kremlinit.

Ai nuk përmendi mundësinë e bisedimeve të drejtpërdrejta midis Putinit dhe homologut të tij ukrainas Volodymyr Zelensky.

Presidenti ukrainas tha më herët se ai nuk ishte “i etur” për bisedime, por shtoi se ato ka të ngjarë të jenë të nevojshme për t’i dhënë fund konfliktit.

Delegacionet ruse dhe ukrainase kanë mbajtur raunde të shumta bisedimesh nga distanca dhe personalisht që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt, por pa rezultat.

Franca dhe Gjermania i kërkuan gjithashtu Putinit të lirojë 2500 luftëtarë ukrainas të marrë si robër lufte në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol.

Fabrika e përhapur u bë streha e fundit në qytetin port jugor, i cili duroi bombardimet e pamëshirshme nga forcat ruse dhe tani shtrihet në gërmadha./21Media