Mane bëhet golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Senegalit

Hat-triku i Sadio Mane kundër Beninit e ka bërë atë të kapërcejë Henri Camara për t’u bërë lojtari i Senegalit me golat më të lartë në historinë e futbollit ndërkombëtar.
Në ndeshjen e së shtunës kualifikuese të Kupës së Kombeve të Afrikës 2023 kundër Squirrels, ylli i Liverpool gjeti rrjetën në tre raste për të frymëzuar njerëzit e Aliou Cisse për një fitore 3-1 në Dakar në ndeshjen e Grupit L.
Para ndeshjes, ylli i Liverpool-it kishte shënuar 29 gola në skenën ndërkombëtare, një sukses i arritur edhe nga Camara, i cili përfaqësoi afrikano-perëndimorët midis 1999 dhe 2008 në 99 paraqitje.
Me ndeshjen e së shtunës vetëm 12 minuta të vjetra, 30-vjeçari kaloi vendin e tij në avantazh nga pika e penalltisë, pasi gjyqtari Alaa Sabry gjykoi se David Kiki e mbajti topin në zonën e rreptësisë.
Ndërsa Benini i Michel Dussuyer shpresonte të rigrupohej, Mane dyfishoi avantazhin e Senegalit 10 minuta më vonë, duke shpuar asistimin e Nampalys Mendy për të kaluar portierin Saturnin Allagbe.
Edhe pas rasteve të shumta për shënim, plus disavantazhin numerik të vizitorëve, njerëzit e Aliou Cisse nuk mundën të rrisin epërsinë e tyre. Në minutën e 88-të, Squirrels tërhoqën një mbrapa falë Junior Olaitan.
Ky ishte het-triku i parë ndërkombëtar i ish-lojtarit të Southampton Mane që nga debutimi i tij në 2012, dhe i pari në një ndeshje të plotë për të moshuarit, me ardhjen e tij të mëparshme për ekipin U23 senegalez në turneun olimpik 2012./21Media