Mbi 4,000 shtëpi të shkatërruara në rajonin e Kharkiv që nga fillimi i luftës

Rajoni verilindor i Kharkivit të Ukrainës ka qenë kohët e fundit nën bombardimet e rënda ruse, që lanë të vdekur një numër njerëzish.

Kreu rajonal Oleh Syniehubov thotë se rajoni u bombardua përsëri gjatë natës, transmeton rtv21.t 

Që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, trupat ruse kanë shkatërruar 4019 shtëpi banimi, 97 objekte mjekësore dhe 427 institucione arsimore, kujton kreu i rajonit.

Ai postoi imazhe të një objekti sportiv të bombarduar në kryeqytetin rajonal Kharkiv, duke thënë se kompleksi ishte përdorur nga mijëra fëmijë dhe studentë përpara luftës.

“Asnjë ditë nuk kaloi pa pushtuesit të goditën rajonin e Kharkiv! Pra, ne nuk mund të përballojmë të pushojmë, çdo herë që injoroni sirenat e ajrit mund t’ju kushtojë jetën!” Syniehubov paralajmëron./21Media

Back to top button