Mediumi slloven: Pahor po synon të bëhet emisar i BE-së për dialogun në vend të Lajçakut

Gazeta  sllovene Delo, raporton nga burimet  e saj se ish-presidenti i Republikës së Sllovenisë,  Pahor po përgatitet, me ndihmën e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Evropës, të udhëhequr nga ish-partiakeja e tij Tanja Fajon , për të ngritur pozicionin e të dërguarit special të Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. , e cila mbahet nga diplomati i shquar sllovak  Miroslav Lajčák .

“Ministria e Punëve të Jashtme vlerësoi se Pahor është një kandidat i përshtatshëm për të zënë një pozicion të rëndësishëm dhe prestigjioz në Ballkanin Perëndimor, i cili konsiderohet si zonë strategjike e Sllovenisë, ndaj vendosën që rrjeti diplomatik slloven të ndihmonte ish-presidentin e republikë në kandidaturën e tij. Vlerësimet jozyrtare janë se Pahor është kandidat i përshtatshëm që i plotëson kushtet për plotësimin e pozitës.”, thuhet në raportin e këtij mediumi, përcjell portali rtv21.tv

Duhet theksuar se për pozicionin e të dërguarit të posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Pahor duhet të paraqesë një kërkesë personale – “sipas informacioneve tona, ai ende nuk e ka bërë këtë , vijon – në Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm, i cili është. kryesuar nga socialisti spanjoll Josep Borrell . Mandati i dytë dyvjeçar i Miroslav Lajčák skadon në fund të këtij gushti.”, vijon mediumi.

Për momentin, procesi i lobimit që Pahor të zërë postin e të dërguarit special është në një fazë të ndjeshme, ndaj Mladika nuk e komenton. Me përgjigjen se nuk e komentojnë këtë çështje kanë kontaktuar me rrethin e Pahorit, shkruan Delo.

Ish-presidenti i Republikës Borut Pahor themeloi institucionin privat Miqtë e Ballkanit Perëndimor dhjetorin e kaluar, kur i mbaroi statusi njëvjeçar si ish-president i Republikës, i cili mbulon shpenzimet e drejtimit të një zyre me dy punonjës. Misioni i institutit është integrimi i vendeve të rajonit në BE, nxitja e dialogut, pajtimi dhe zhvillimi ekonomik.

Një pjesë e lobimit për Pahorin e kryen edhe komiteti këshillues i Institutit Miqtë e Ballkanit Perëndimor. Ai përfshin, ndër të tjera, ish-Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë  Catherine Ashton , ish-kryeministrin suedez dhe Përfaqësuesin e Lartë të OKB-së për Bosnje-Hercegovinën  Carl Bildt , ish-kryeministren kroate Jadranka Kosor , ish-presidenten shqiptare Atifete Jahjaga , ish-presidentin serb  Boris Tadiq dhe koordinatori kombëtar për Ballkanin Perëndimor  Pjetër Greku .

Marrëdhënia mes Pahorit dhe Fajonit

Kujtojmë se Borut Pahor si kryetar i atëhershëm i SD-së vendosi Tanja Fajon si mbajtëse të biletës së SD-së për zgjedhjet evropiane të vitit 2009, me gjithë kundërshtimet e shumë në parti. Në periudhën e fundit ka pasur disa kontakte të shkurtra mes tyre. Kryetarja e SD, për shembull, kundërshtoi që Borut Pahor të mos ngrihej anëtarësimi në SD dhe gjithashtu nuk ishte pro idesë që ai të bëhej i dërguar special për kandidaturën e Sllovenisë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Në Ministrinë e Jashtme është i punësuar edhe djali i ish-presidentit të Republikës, Luka Pahor ./21Media

Back to top button