Mënyra më e lehtë për të hequr dhjamin nga barku

Grumbullimi i dhjamit në bark është një nga problemet më të shpeshta estetike për shumicën e njerëzve.
Edhe pse ky problem lidhet në radhë të parë me pamjen, me kalimin e kohës yndyra mund të shkaktojë disa probleme më serioze shëndetësore, ndaj është e nevojshme të merreni me të sapo të shfaqet. Por pse shfaqet?
Hulumtimet kanë treguar se ne fitojmë peshën më të madhe në zonën e barkut dhe dietologu Rob Hobson thotë se ndryshimi i niveleve të hormoneve gjatë menopauzës dhe një rënie e konsiderueshme e estrogjenit mund të ndikojë në shpërndarjen e yndyrës në trup dhe, për rrjedhojë, në formimin e depozitave të barkut.
“Reduktimi i aktivitetit fizik dhe humbja e masës muskulore, numri i fëmijëve që keni pasur, historia familjare e obezitetit, përdorimi i antidepresantëve dhe ngrënia më shpesh jashtë apo porositja e ushqimit të gatshëm mund të jenë faktorë që ndikojnë negativisht në madhësinë e belit tuaj”, shpjegon ai, ndërsa dietologia Pippa Campbell shton se fajtori mund të jetë insulina e tepërt, hormoni përgjegjës për rregullimin e metabolizmit tonë.
“Insulina është përgjegjëse për shndërrimin e sheqerit dhe karbohidrateve në energji. Kur nuk arrijmë ta përdorim këtë energji të ruajtur përmes stërvitjes, ajo shpejt kthehet në yndyrë trupore rreth mesit”, thotë Campbell.
Ajo gjithashtu thekson se e mira është se dhjami i barkut nuk është i pazgjidhshëm, por ka disa trika të thjeshtë për të shkrirë dhjamin e barkut shpejt dhe lehtë.
Shmangni stresin
Ekspertët theksojnë se niveli i stresit lidhet në masë të madhe me shtimin në peshë, e sidomos me grumbullimin e yndyrës.
“Kur truri juaj mendon se jeta juaj është në rrezik, ai stimulon lirimin e adrenalinës dhe kortizolit. Kështu që kujdesuni që të shmangni stresin dhe relaksohuni rregullisht, mjafton dhe siguron energji të menjëhershme në pesë deri në 10 minuta”, shpjegon Hobson.
Kur jeni nën stres, yndyra dhe glukoza që udhëtojnë nëpër sistemin tuaj të tretjes depozitohen në formën e yndyrës rreth belit, dhe Campbell këshillon që në rastet kur nuk mund ta eliminoni plotësisht stresin nga jeta juaj, mund ta zvogëloni atë në mënyrë efektive. me meditim, joga ose ushtrime të frymëmarrjes.
Kombinoni ushtrime të ndryshme
Ushtrimi është një zgjidhje e shkëlqyer për ta mbajtur trupin në formë, na vërshon me endorfinë që sjell humor të mirë, por edhe stimulon ndjenjën e eksitimit pas vetë stërvitjes.
Përveç kësaj, të provosh një sërë ushtrimesh është shumë e rëndësishme për të mbajtur një bel të hollë.
“Fakti që ne përdorim më shumë oksigjen gjatë stërvitjes, duke krijuar më shumë rrjedhje gjaku, ndikon pozitivisht edhe në tru dhe në mënyrën se si ndihemi”, shpjegon trajnerja Maria Eleftheriou.
“Ndërsa njerëzit plaken, ata kanë nevojë për ushtrime izometrike dhe ekscentrike që funksionojnë absolutisht në të gjitha kushtet. Pra, filloni me peshat, por mos e ndalni stërvitjen kardio. Domethënë, edhe një shëtitje ose shëtitje me biçikletë 30 minuta do të çlirojë endorfinat që ju nevojiten dhe nuk do t’i dëmtojë kyçet tuaja. Stërvitja me intervale një herë në javë mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe yndyrën e barkut, të mbani zemrën tuaj të shëndetshme dhe të lehtësoni simptomat e menopauzës”, shton ai.
Hani vezë
Ekspertët rekomandojnë që të përfshini vezët në dietën tuaj sa më shpesh të jetë e mundur. Ata besojnë se është e nevojshme të zvogëlohet sasia e marrjes së bukës dhe në vend të karbohidrateve për mëngjes apo drekë, është më mirë të zgjidhni ushqime të pasura me proteina.
“Ndërroni tërshërën ose granola me një mëngjes me shumë proteina, si vezë të ziera, salmon të tymosur ose një shake proteinash. Kjo do të ndihmojë në rritjen e metabolizmit që në fillim të ditës”, shpjegon nutricionistja.

Back to top button