Mënyra për të djegur kalori pa shkuar në palestër

Stërvitja dhe ushqimi i shëndetshëm me siguri do t’ju ndihmojnë të qëndroni në formë, por ka mënyra të tjera, më të pazakonta për të djegur kalori.
Shumica e tyre nuk do të marrin shumë kohë dhe kur bëhen rregullisht, do t’ju ndihmojnë të qëndroni në formë pa kaluar orë të tëra në palestër.
Qëndrimi i hidratuar është absolutisht thelbësor për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, por mënyra se si e pini ujin tuaj në fakt mund të rrisë djegien e kalorive. Nëse preferoni ujin tuaj të temperaturës së dhomës ose të ngrohtë, duke shtuar disa kuba akulli në të mund t’ju ndihmojë të humbni disa kilogramë. 

Larja e dyshemeve dhe larja e enëve mund të jetë e bezdisshme, por aktivitetet e vogla shtëpiake në fakt mund të shtohen dhe t’ju ndihmojnë të humbni peshë dhe ta mbani shtëpinë tuaj të pastër.

Një dush i nxehtë është një mënyrë e mirë për t’u çlodhur në mbrëmje dhe për të larguar stresin. Por siç rezulton, kalimi deri në një orë në një dush ose banjë të nxehtë mund të largojë edhe kilogramët e tepërt. Kur bëni dush në ujë të nxehtë, trupi juaj duhet të punojë më shumë për të ruajtur temperaturën e tij normale, e cila, nga ana tjetër, ju ndihmon të digjni më shumë kalori ./21Media
Back to top button