Mjekët heqin 187 monedha nga stomaku i një njeriu

Mjekët në Spitalin Hanagal Shree Kumareshwar dhe Qendrën Kërkimore në Bagalkot gjetën 187 monedha në stomakun e një pacienti të dielën, i cili u pranua atje pas ankesave për të vjella dhe shqetësime në bark.

“Ai vuante nga një çrregullim psikiatrik dhe kishte gëlltitur monedha për 2-3 muajt e fundit. Ai erdhi në spital duke u ankuar për të vjella dhe shqetësime në bark”, tha doktor Eshwar Kalaburgi, një nga mjekët që kreu operacionin, përcjell portali rtv21.tv

Pasi u ankua për dhimbje stomaku, të afërmit e tij e dërguan me urgjencë në Spitalin Hangal Sri Kumareshwar. Mjekët bënë radiografinë e tij dhe bënë një endoskopi.

Harijan kishte gëlltitur monedha të prerjeve të ndryshme që peshonin gjithsej 1.5 kilogramë gjatë një periudhe prej dy deri në tre muaj, tha doktori.

Burri i identifikuar si Dyamappa Harijan është banor i qytetit Lingsugur në rrethin Raichur. Pacienti vuante nga skizofrenia, një sëmundje psikiatrike tha një nga mjekët që e ndiqte atë, duke kërkuar anonimitetin.
Stomaku u zgjerua jashtëzakonisht shumë dhe shumë monedha u mbërthyen në vende të ndryshme të stomakut.

Pas dy orësh operacioni, ne i morëm të gjitha monedhat. Pas operacionit, ai u trajtua për mungesë uji dhe probleme të tjera të vogla. Pacienti është në gjendje stabile aktualisht”, tha Dr Kalaburgi.

Duke qenë se ai vuante nga skizofrenia, në këtë gjendje, pacientët nuk janë në dijeni se çfarë po bëjnë. Këto janë raste të rralla. Është rasti i parë i këtij lloji për mua në 40 vitet e shërbimit tim”, shtoi Dr Kalaburgi./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button