Shqipëria sot do të ketë  mot të qëndrueshme duke sjellë kthjellime në zonën e ulët dhe bregdetare si pasojë e masave ajrore të ngrohta dhe të thata.

Ndërsa zonat përgjatë kufirit Lindor do të jenë me kthjellime dhe vranësira të kalimtare.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por do të ulen në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 37°C.

Era do fryjë e lehtë në toke dhe mesatare në det me shpejtësi 35 – 40 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar dallgëzim 3 – 4 ballë