Napoli drejt Ligës së Kampionëve

 

Futbollistët e Napolit duket se kanë siguruar pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm me një fitore 5:1 ndaj Udineses.

Napolitanët vazhduan serinë e suksesshme të rezultateve në shtatë raundet e fundit dhe arritën 73 pikë duke u renditur në vendin e dytë të Serie A.

Ata kanë një pikë më shumë se Atalanta dhe Milan, por edhe katër nga Juventus, aktualisht në vendin e pestë në tabelë.

Rruga drejt fitores për Napolin u hap nga Piotr Zielinski në minutën e 28-të dhe Fabian Ruiz në minutën e 31-të. Katër minuta, dy gola dhe “zebrat” ishin thyer tashmë në pjesën e parë.

Ata shënuan në minutën e 41-të përmes Stefan Okaka, por nuk kishte asgjë për të sugjeruar që të paktën do të arrinin një pikë në këtë ndeshje.

Napoli dominoi dhe shënoi tre gola të tjerë deri në fund. Së pari, Irving Lozano rriti epërsinë në 3: 1 në minutën e 56-të, dhe 10 minuta më vonë, Giovanni Di Lorenzo u bashkua me shënuesit. Rezultati përfundimtar u vendos nga Lorenzo Insigne në minutën e 91-të.

Back to top button