Në Nju Jork konferencë sensibilizuese

1 min read

U dënuan krimet e dhunës seksuale, u kërkua drejtësi dhe përgjegjësi

Në një konferencë që u mbajt në ambientet e Konsullatës së Kosovës në Nju Jork, ambasadorja Teuta Sahatqija theksoi se duhet kërkuar drejtësia por njëkohësisht duhet pasur qasje të mirë ndaj të mbijetuarave të dhunës seksuale. Me kete rast folën edhe përfaqësuesja speciale e Kombeve të Bashkuara për dënimin e dhunës seksuale në konflikt, Pramella Paten, Presidentja e Këshillit Kombëtar Amerikan për Politikë të Jashtme, Sjuzen Elliot, si dhe e mbijetuara e dhunës suksuale, Vasfije Krasniqi Gudmen.(E pergaditi- Halil MULA, e lexoi Lorik BAKIJA)./21Media