Në Shqipëri sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira.

Sipas MeteoAlb, paraditja paraqitet me kthjellime dhe vranësira kalimtare. Ndërsa pasditja dhe mbrëmja largojnë vranësirat nga i gjithë vendi duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese.

Temperaturat e ajrit ulen sërish në mëngjes por rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 16°C deri në 37°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi deri 35 km/h nga drejtimi Verior-Veriperëndimor duke krijuar dallgëzim 3 ballë.