Shumica prej nesh lodhemi dhe shpesh herë ndodh që të kemi këmbë të fryera dhe të enjtura, mirëpo, mund t’i përdorni këto dy metoda që këmbët e juaja të ndihen më rehat.

Receta me mente mund të iu ndihmojë shumë.

Në gjysmë litër ujë shtoni 2 lugë gjelle mente të tharë dhe vëreni të ziejë për 20 minuta. Pastaj, hiqeni nga zjarri, lereni të ftohet dhe kullojeni. Në vazhdim, ruajeni lëngun e mbledhur për 1 javë në frigorifer. Aplikojeni në këmbë kur i ndjeni të enjtura e të lodhura.

Receta tjetër që mund ta përdorni është receta me dafinë.

Merrni disa gjethe dafine dhe 1 enë me ujë. Mbushni një enë me ujë dhe hidhni në të gjethet e dafinës. Vendosini të vlojnë për 20 minuta. Më pas largojeni, lëreni të ftohet pak dhe zhysni këmbët në të. Mbajini për 20 minuta. Më pas mbathni një palë çorape në mënyrë që të mbani të njëjtën temperaturë edhe për pak kohë.

Bëni të njëjtën gjë çdo ditë dhe nuk do të ndjeni probleme me këmbët tuaja. Mjekët rekomandojnë ta ndiqni këtë procedurë të paktën për një javë çdo 6 muaj. Në rast se keni ënjtje serioze të këmbëve, ju thjesht mund të përgatisni një dush me gjethe dafine në mëngjes dhe në mbrëmje. Për të hequr qafe djersitjen e këmbëve, bëni një dush para se të flini dhe hidhni 20-40 gjethe dafine.