Netflix po e kthen “Squid Game” në lojë reale

2 min read

Netflix po rekruton pjesëmarrës për një shfaqje televizive të frymëzuar nga seriali “Squid Game”.

Megjithatë, nuk do të jetë jeta apo vdekja në rrezik, siç përshkruhet në dramën distopike të Koresë së Jugut.

Në vend të kësaj, 456 rekrutë nga e gjithë bota do të luajnë lojëra ku “fati më i keq është të shkosh në shtëpi duarbosh” – duke humbur një çmim prej 4.56 milionë dollarë (3.8 milion funte).

Netflix konfirmoi gjithashtu se seriali i njohur do të rinovohej për një sezon të dytë në fillim të kësaj jave.

Të mërkurën, platforma njoftoi se seria e saj e re me 10 episode – Squid Game: The Challenge – do të ofronte “çmimin më të madh të kastit dhe të holla në histori në realitetin e TV”.

“Ndërsa lojtarët konkurrojnë përmes një serie lojërash të frymëzuara nga shfaqja origjinale – plus shtesa të reja befasuese – strategjitë, aleancat dhe karakteri i tyre do të vihen në provë ndërsa konkurrentët eliminohen rreth tyre”, bëhet e ditur në njoftim.

Pjesëmarrësit duhet të jenë të paktën 21 vjeç. Ata duhet të flasin anglisht dhe të jenë të disponueshëm deri në 4 javë në fillim të vitit 2023 për xhirime.

456 pjesëmarrësit janë një shenjë për serinë imagjinare, e cila përmban të njëjtin numër lojtarësh, me protagonistin kryesor Seong Gi-hun të referuar gjithashtu si Lojtari 456.

Seriali thriller koreano-jugor tregon historinë e njerëzve të zhytur në borxhe që konkurrojnë për një çmim të madh në para në një seri vdekjeprurëse lojërash për fëmijë.

Ajo mban rekordin si seria më e njohur e Netflix-it e të gjitha kohërave dhe u transmetua nga 111 milionë përdorues në 28 ditët e para të lançimit.

“U deshën 12 vjet për të sjellë në jetë sezonin e parë të Squid Game vitin e kaluar. Por u deshën 12 ditë që Squid Game të bëhej më serialet e njohura të Netflix ndonjëherë”, ka thënë producenti ekzekutiv i Squid Game, Hwang Dong-hyuk./21Media