Nigeria mbyll shkollat nga frika e sulmit

Të gjitha shkollave u është thënë që të mbyllin dhe dërgojnë fëmijët në shtëpi për shkak të frikës së sigurisë në kryeqytetin e Nigerisë, Abuja, dhe në shtetin e afërt Nasarawa.
Raportet e inteligjencës sugjerojnë se grupet e armatosura po planifikojnë sulme në disa shtete, duke përfshirë edhe kryeqytetin, përcjell rtv21.tv
Shkollat, kryesisht në Nigerinë veriore, janë bërë shënjestër e bandave rrëmbyese në vitet e fundit, me qindra studentë të mbajtur për shpërblim.
BBC raporton se presidenti Muhammadu Buhari po takohet aktualisht me shefat e sigurimit.

Lajmi ka shkaktuar shqetësim tek prindërit në një qytet të populluar nga shumë nëpunës civilë, të cilët shpeshherë i dërgojnë fëmijët e tyre në shkolla private.

Banorët e Abuja-s janë ndjerë të shqetësuar që kur njerëz të armatosur hynë në një burg në qytet dhe liruan qindra kriminelë disa javë më parë.

Të dielën, të paktën tre ushtarë nga një njësi elitare e rojeve presidenciale u vranë në lagjen Bwari të qytetit. Ata i ishin përgjigjur kërcënimeve për një sulm të afërt në Shkollën Juridike Nigeriane që ndodhet në zonë./21Media

Back to top button